banner72

Davutoğlu Çek Bakana Ayar Verdi !

Çek Bakan'ın 'AB üyesi olmayan bir ülke bizim içişlerimize karışamaz' sözleri çıldırttı.

Davutoğlu  Çek Bakana Ayar Verdi !

Türkiye, NATO-AB toplantısına Kıbrıs Rum Kesimi'nin katılmasını veto edince Çek Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, "AB üyesi olmayan bir ülke bizim içişlerimize karışamaz" dedi.

Bunun üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Kıbrıs Rum yönetimi beni AB'de bloke edecek, ben de onu karşımda eşit şartlarla oturtacağım öyle mi? Bunu bir daha asla zihninizden bile geçirmeyin" diye çok sert bir cevap verdi.

SON YILLARIN EN SERT TARTIŞMASI

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, NATO'nun Berlin'de yapılan 2 günlük dışişleri bakanları toplantısında, Kıbrıs Rum Kesimi nedeniyle Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasında son yılların en sert tartışmalarından biri yaşandı. Çek Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg, NATO-AB toplantısına Kıbrıs Rum Kesimi'nin katılmasını veto eden Türkiye'yi, "AB üyesi olmayan bir ülke bizim içişlerimize karışamaz" diye eleştirince, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu çok sert tepki gösterdi. Davutoğlu'nun, "Bizde şantaj kültürü olmadığı için Çek Cumhuriyeti olarak bu koltukta oturuyorsunuz. Kıbrıs Rum yönetimi beni AB'de bloke edecek, ben de onu burada karşımda eşit şartlarla oturtacağım öyle mi? Bunu bir daha asla zihninizden bile geçirmeyin" sözleri üzerine salon bir anda buz kesti. Çek Bakan, kendisinin yanlış anlaşıldığını söyleyip özür dileyince ortam biraz olsun yumuşadı. Sert Kıbrıs diyalogları şöyle:

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2011, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73