banner72

Doğu Karadeniz Bildirisi Kabul Edildi

Doğu Karadeniz Havzası Entegre Su Kaynakları Yönetim

Doğu Karadeniz Bildirisi Kabul Edildi

Yaşar Yeğen Bildiriyor…

TC Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Eskişehir Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü,TAGEM Genel Müdürlüğü ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile işbirliği içinnde 01-04 Haziran 2010 tarihleri arasında organize ettiği I. Ulusal Toprak ve Su Kaynakları Kongresi’ne gönderdiğim Doğu Karadeniz havzası entegre su kaynakları yönetim” isimli bildirim kabul edilmiştir. Bu bildiri sunulu olarak kabul edilmiştir. Bu bildiri 56 kişilik bilim insanı tarafından değerlendirilmiş ve kabul dilmiştir.

Dünyada stratejik bir öneme sahip olan toprak ve su kaynaklarının  korunması, geliştirilmesi ve yönetilmesi  gibi hayati önem taşıyan konuların tartışılması ve elde edilen bulguların paylaşılması amacı ile bu kongrenin düzenlenmesi bir ihtiyaç olmuştur. Unutmamak gerekir ki toprak  ve  su  birer  kaynaktır  ve bu  kaynaklar  sınırlıdır.

Tarımsal araştırma sonuçlarının yanında ;Türkiye’de , dünyada ve özellikle Ortadoğu  bölgesinde toprak ve su kaynakları ile ilgili olarak  meydana gelen ve gelebilecek  gelişmelerle  ilgili olarak projeksiyonlar ve senaryolar üretilmeli ve muhtemel risklere  karşı düşünceler ortaya konulmalıdır. Bu ulusal bir görevdir ve son derece  stratejiktir. Bu görevin yerine getirilmesi de ancak  bu konuda uzmanlaşmış  kişiler ve birimler vasıtası ile  mümkündür.

Bu amaç doğrultusunda kabul edilen bildirimin sizinle paylaşmaktan büyük onur duymaktayım.

Bilginize saygılarımla sunarım,

 

Yasar YEGEN

KACED-Proje Koordinatörü

Bilgi için: yasar@kaced.org


Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2010, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73