Doğu Karadeniz İçin Büyük Proje Hayata Geçiyor!

AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, "100-150 bin kişinin iş sahibi, 2 milyar dolar gelir sahibi olunabilecek Doğu Karadeniz Bölgesi'nde 2 milyon turist ağırlanabilir." dedi.

Doğu Karadeniz İçin Büyük Proje Hayata Geçiyor!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Turizm Komisyonu Başkanı ve AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Doğu Karadeniz bölgesinin 2 milyon turistin ağırlanabileceği, iki milyar dolar gelirin elde edilebileceği, 100-150 bin insanın istihdama kazandırılabileceği çok önemli bir bölge olduğunu söyledi.

Bayraktar, Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneğinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin kalkınması için olmazsa olmaz turizm yatırımlarının güneş kum ve deniz üçgeninden çıkartılarak çeşitlilik kazandırılması gerektiğini belirtti.

100-150 BİN KİŞİ İŞ SAHİBİ OLABİLİR

Doğal güzellikleri ile dünyanın sayılı bölgeleri arasında yer alan Doğu Karadeniz bölgesinin turizme kazandırılması gerektiğini ifade eden Bayraktar, ''DOKAP projesi ile bölgede ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Giresun'dan Artvin'e kadar bölge çok ciddi turizm merkezlerine sahiptir. Doğu Karadeniz bölgesi 2 milyon turistin ağırlanabileceği, iki milyar dolar gelirin elde edilebileceği, 100-150 bin insanımızın istihdama kazandırılabileceği çok önemli bir bölgedir'' dedi.

KAYAK TESİSİ VE TELEFERİK AYDER'DE YAPILIRSA AYDER'E 10 TANE 5 YILDIZLI OTEL YAPILABİLİR

Doğu Karadeniz'in önemli turizm merkezlerinden olan Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası'nda teleferik ve kayak tesisi yapımı için çalışmalara başladıklarını kaydeden Bayraktar, ''Kış ayı nedeniyle çığ testlerinin yapılabileceği bir zamandayız. Helikopterle Ayder ve çevresinde kar kalitesi ve çığ riski tespit edildikten sonra teleferik direklerinin nerede dikileceğini belirleyeceğiz. Nisan veya Mayıs ayında yapım için karar alıp, minimum 1.5 yıl içerisinde Ayder turizm projesini canlandırmak istiyoruz'' diye konuştu.

Dünyada sürekli Davos'tan bahsedildiğini, Ayder'in Davos'a göre çok daha fazla özelliği bir arada barındırdığını vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti: ''Ayder kıyıdan yarım saatlik bir mesafede, bin 250 metre ile 3 bin 150 metre arasında yüksekliğe sahip, dağların arasında termal tesisleri de bulunan bir turizm merkezi. Doğal bir milli park. Davos'tan çok daha güzel ve çok fazla çeşitliliğe sahip. Kayak tesisinin ve teleferik projesinin yapılması halinde 20 bin kayakçının bölgeye gelebileceği, 10 bin yatak ihtiyacı doğabileceğini görüyoruz. Bu da en az 10 tane beş yıldızlı otelin bölgeye kazandırılması demektir.''

OVİT TÜNELİ RİZE TİCARETİ İLE TURİZMİNİN ALTYAPISIDIR

Ovit Tüneli'nin dünyanın en uzun üçüncü tünel projesi olduğunu belirten Bayraktar, şunları söyledi:  ''Ovit Tüneli bin 900 metre yükseklikte başlayıp 2 bin 220 rakımda tamamlanacak. 14 bin 700 metre uzunluğunda çift gidiş çift geliş tünel projesi için 10 Şubat tarihinde ihale kabulleri başlayacak. Azami beş yıl içerisinde tamamlanmasını hedefliyoruz. Ovit Tüneli çok büyük yatırımları beraberinde getirecek. Çünkü Ovit sadece bir yol projesi değil, ticaret ve turizmin de altyapısıdır.''

2B YASASI ÖNÜMÜZDEKİ AY SONU ÇIKACAK

Ay sonunda çıkması beklenen 2B Yasası ile bilgiler veren Bayraktar, “2B Kanun Tasarısı son aşamaya geldi. Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’na geldi. Son gözden geçirmelerini yapıyoruz. Komisyonda son şeklini vererek en geç önümüzdeki ay sonuna kadar çıkmış olacak” dedi.

Çıkartılacak yaşanın orman vasfını yitirmiş arazilerin vatandaşlara ücretli veya ücretsiz olarak devrini öngördüğünü belirten Bayraktar “Vatandaşımız halen 2B’nin ne olduğunu tam bilmiyor. 2B Orman vasfını kaybetmiş, bir daha orman olma özelliği olmayan alanlardır. Mülkiyeti hazinede midir ormanda mıdır belli değildir. 2009 yılında çıkartılan yasa ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda orman vasfını kaybetmiş bir daha orman olmayacak alanlar hazine adına tescillenmiş alanlardır. Bu yasa Hazine adına mülkiyet sahibi belli olduğu içir tespit edilen alanların ha sahiplerine satışı ve devrini ön gören bir yasadır” diye konuştu.

Vatandaşların mağdur olmayacağı bir yasal düzenleme hazırladıklarını belirten Bayraktar, devir işlemlerinin bedelli ve bedelsiz olarak yapılacağını vurgulayarak “Zamanında vatandaş tapulu mülk olarak satın almış. Ellerinde Cumhuriyet ve Osmanlı tapusu var. Geçen süreçte Orman, dava açıp 2B olduğu gerekçesiyle bu arazileri vatandaşın ellerinden almıştı. Vatandaşımız para ödeyerek satın aldığı bu arazilerini bir kez daha para ödeyerek almaları hak değil. Bu nedenle bir bölümü bedelli olacak bir bölümü bedelsiz olacak. Beledi satışta şu anki raiç bedelin yüzde 70’i alınacak. Bunun yüzde 20’si peşin tahsil edilecek. Kalanı ise 4 yılda 8 eşit taksitle ödenecek. Peşin ödeyenlere ise yüzde 20 tenzilat yapılacak. Tapusu olup ta tapusu iptal edilenlere arazileri bedava iade edilecek. 1945 ve 55 yılında devlet vatandaşın elindeki tapulu orman arazilerine el koyarak bunlar devletindir dedi. Eğer elde tapu varsa ve orman olarak kalacaksa veya devletin bir projesi gereği kullanılacaksa bu kez devlet o tapulu mülk sahibine günümüz değerleri üzerinden parasını ödeyecek. Bizim adalet anlayışımızda hiçbir vatandaşın mağdur olmamasına dikkat ediyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2012, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER