banner72

Doktor'dan tek kişilik protesto

Rize-Artvin Tabibler Odası Başkanı Dr. Zelkif Akgül, hastalardan alınan sağlık payını protesto etmek için tek kişilik bir eylem başlattı.

Doktor'dan tek kişilik protesto
Akgül, Cumhuriyet Caddesi üzerinde, hükümetin vatandaşlardan aldığı sağlık katkı paylarını eleştiren yazıların yer aldığı pankartlar açtı. Akgül, pankartların önünde vatandaşlara konuyla ilgili bilgilerin yer aldığı broşürler dağıtıyor. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Akgül, “Sağlık bütçesi 2002 yılında 20 milyar dolar civarındayken şimdi 65 milyar dolara çıktı. Son 2 yıldır SGK aracılığı ile vatandaşın cebinden 2 milyar dolar’dan fazla para alındı.
 Çünkü artan sağlık harcamaları devlete ek yük getirdi. Bu maliyeti kapatmak için daha önce sadece ilaç katılım payı alan devlet muayene katılım payı da alarak arttırdı. Bu paranın tahsilatı dikkat çekmesin diye hastanelerden değil eczanelerden yapıldı. Vatandaş da cebinden çıkan paranın farkında olmadı” dedi. Akgül, hastanelerin satılmak istendiğini belirterek, “Hastaneleri satma yasası olarak kamu hastaneleri yasası hazırlanarak meclis alt komisyonundan sessiz sedasız geçirildi. Genel kurulda 4. sırada beklemekte. Seçimden hemen sonra çıkartılacaktır” diye konuştu.

Akgül, açıklamasında hükümetin hastalardan katkı payı almaktan vazgeçmesini istedi. Çevredeki vatandaşlar doktorun tek kişilik eylemine destek vererek, eyleme destek olmayan doktorları kınadıklarını belirttiler.
Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2011, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73