banner72

Doktorlar

Sağlık çalışanları, Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri süren

Doktorlar

Sağlık çalışanları, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren "Tam Gün Yasa Tasarısı"na yönelik protestolarına devam ediyor.

"Tam Gün Yasa Tasarısı" sağlıkta dönüşümün en önemli reformlarından birini oluşturuyor. Dönüşüm 100 bin hekim başta olmak üzere 300 bin sağlık çalışanını etkileyecek. Mesai saaatlerinden gelire kadar birçok şey kökünden değişiyor.

Kamuda Görevli Doktorlar Tam Gün Çalışacak
Tasarıya göre, başta tıp fakültelerinde olmak üzere kamuda görev yapan doktorlar tam gün çalışacak. Ücretli veya ücretsiz, resmi veya özel başka herhangi bir iş göremeyecek, ek görev alamayacak, serbest meslek icra edemeyecekler.

Yasa tasarısı üzerinde Türkiye Büyük Millet Meclis’nde görüşmeler sürüyor. Ancak sağlık çalışanları da ayakta.

Yasanın üniversite hastanelerinin sonunu getirdiğini öne süren doktorlar sistemin parası olana hizmet verir hale geleceğini savundu.

Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Özdemir Aktan, "Hekimlere rağmen Türkiye’de tüm hekimlerin karşı olduğu bir sistemi koymak, yürütmek ve kabul ettirmek hiç kolay olmayacaktır. Bundan sonra da tepkimiz devam edecek ve bu ideolojimizin halkın sağlığına rahat ulaşacağı hekimlerin de uygar insani şartlarda çalışmasının sağlanacağı sistemin gelmesi için elbette çaba sarf edeceğiz" diye konuştu.

Sağlık çalışanları, eylemlerini, tasarı yasalaşıncaya kadar sürdürmekte kararlı...

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2010, 21:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73