banner72

DP Hopa'dan Start Verdi

Demokrat Parti Artvin İl Başkanlığı "Referandum Sonrası Artvin´de ve Türkiye´de Demokrat Parti" konulu bir toplantı gerçekleştirdi.

DP Hopa'dan Start Verdi
Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü Demokrat Parti Artvin İl Başkanlığı ile referandum sonrası değerlendirme ve bilgilendirmek üzere bir araya geldi. Hopa Peronti Oteli Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Demokrat Parti Kadın Gençlik ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nuran Talu, Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci, Demokrat Parti Kadın ve Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Yüksel Binici, IRI Araştırma Şirketi Türkiye Direktörü Dimitar Stajkov, IRI Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Işıl Önder, Demokrat Parti Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay, Demokrat Parti’nin ilçe başkanları, kadın kolları yöneticileri ve partililer ile vatandaşlar katıldı. Katılımın fazla olması dolayısıyla salonda oturulacak yer kalmazken toplantıya olan ilgi DP’nin kadrolarının halen sağlam olduğunun bir göstergesi olarak algılandı.

DP Seçim startını vermektedir, Gelecek Demokrat Parti’nin olacaktır
Toplantının açılış konuşmasını Demokrat Parti Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay yaptı. Ertan Küçükay, Türkiye'nin 2011 seçim sürecine girdiğini belirterek Demokrat Parti'nin seçim startını eğitim toplantısı ile başlattıklarını duyurdu.DP İl Başkanı Ertan Küçükay konuşmasında, Demokrat Parti’nin kadrolarının dimdik ayakta olduğunu söyleyerek ilk seçimlerde Demokrat Parti’nin yeniden iktidar olacağını müjdeledi. DP İl Başkanı Küçükay konuşmasının devamında, “Bugün bu salonu dolduran çok değerli Demokrat Parti'nin üyeleri, salonda oturacak yer bırakmadılar. Bu da DP’nin kadrolarının ne denli ayakta durduğunu ve yerinde beklediğini göstermektedir. Merkez sağın en köklü ve Türkiye'nin demokrasi çınarı olan Demokrat Parti'ye Türkiye'nin her günden daha çok ihtiyaç duyuyor. Bu salonda Referandum sonrası Artvin, Türkiye ve Demokrat Parti'nin durumu" konulu toplantımızı açmış bulunuyoruz. Ankara'dan gelen konuklarımız; Kadın Gençlik ve Çevreden Sorumlu Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Nuran Talu, Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci, Demokrat Parti Kadın ve Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Yüksel Binici, IRI Araştırma Şirketi Türkiye Direktörü Dimitar Stajkov, IRI Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Işıl Önder bize referandum ve sonrası için değerlendirmeler yapacak seçim çalışmalarına ilişkin bilgi aktaracaklardır. Ben Demokrat Parti'nin Türkiye için ne kadar çok önemli olduğunu bir kez daha günümüze bakarak tekrar etmek istiyorum. Türkiye'nin imarında, her yatırımında, yolunda, barajında emeği bulunan Demokrat Parti önümüzdeki 2011 Haziran'ında yapılacak seçimlerde yeniden iktidar yürüyüşü için şimdiden kollarını sıvamıştır. Ankara'da yapılacak olan Genel Kurulumuz da Aralık ayı içerisinde yapılacak. Tabanın sesi tavana ulaşacak, tavan bu sese kulak vererek çatı oluşturacaktır. Mevcut iktidarın güçlü ve zayıf yönlerinin tartışıldığı toplantının; özellikle ekonomik sorunlar, işsizlik ve terörizm bağlantılı konularda siyasi partilerin dolayısı ile Demokrat Parti'nin seçim sürecindeki politikalarında izleyeceği çalışmalara ışık tutacak bilgiler verilecek.Demokrat Parti Türkiye'nin En Köklü Partisidir
Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Nuran Talu, Türkiye’nin en güzel illerinden biri olan Artvin'de bulunmaktan mutlu olduğunu söyleyerek konuşmasına başlarken Talu Hopa'nın Avrupa şehrine benzediğini, kendisini bir an Avrupa'da hissettiğini belirtti. DP Genel Başkan Yardımcısı Nuran Talu, konuşmasının devamında ise; “Hopa adeta bir Avrupa şehri gibi. Böyle bir ilçede bulunmaktan, Artvin gibi Demokrat kültürü özümsemiş bir ilden adeta seçim startı vermekten dolayı mutluyum. Bu açıdan Çok güzel bir şehir gördüm. Çok hoş insanlarla karşılaştım. Kendimi bir an Avrupa'da bir şehirde hissettim. Demokrat Parti'nin Artvin'de ne kadar çok kök saldığını, bu salonu dolduran siz değerli partililerimizden anlayabiliyorum. Burada toplantımızın amacı Demokrat Parti'yi hep beraber nasıl iktidara taşırız? Neler yapmalıyız, bu konuda konuğumuz IRI Türkiye Müdürü Dimitar Stajkov'dan bazı bilgiler alacağız. Bugün buradan, Artvin'den seçime start vermiş oluyoruz. Demokrat Parti en köklü merkez sağ patisidir. Bugün Türkiye'de alışık olmadığımız çok şeyler yaşanmaktadır. Bunlar Türkiye'nin yararına olmayan, Türkiye'yi geren gelişmelerdir. Yargı bağımsızlığı ortadan kalkmış, basın özgürlüğünde Türkiye utanç tablosunda 137. sırada yer alıyor. Anayasa Mahkemesi hükümetin baskısı altında. İşsizlik rakamları resmi rakamların çok çok üstünde. Ekonomi gerçekten çok büyük risk altında. Cari açıkta rekor kırılıyor! Dolayısı ile hükümet kendisini başarılı gösterse de gerçek hiç de öyle değildir. Bu açıdan Demokrat Parti olarak bugün buradan aldığımız enerji ile seçim startı veriyoruz. Yukarıda yeniden yapılanarak genel seçimlere gireceğiz. Ve bu genel seçimlerde Demokrat Parti yeniden iktidar olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."ifadelerini kullandı.Başbakan Türk kadını tarafından protesto ediliyor
Daha sonra kürsüye çıkan Demokrat Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci, AKP hükümetinin kadınlara pozitif ayrımcılık uyguladığını ve bu nedenden dolayı da Başbakan Erdoğan’ın birçok kadın kuruluşu tarafından protesto edildiğini söyledi. Kahveci son 8 yılda töre cinayetlerinin yüzde bin 400 arttığını ifade ederek; “ Başbakan açılımlarla herkesi ayırdı. Saflara böldü. Kadınları bile başı kapalı, başı açık şeklinde ayırarak başı açıkların kapalılara destek olmasını istedi. Biz kadınların açık kapalı olması hiç bir zaman problem olmadı ki? Başı kapalı olanlara bir yerde saygısızlık mı yapıldı? Türkiye'de bayanların zaten % 70'inde çoğu başı örtüdür. Yani Hükümetin uyguladığı bu politikalarla kadınların hakları daha ileriye doğru değil, daha geriye doğru gitmektedir. Dolayısı ile bu hükümeti kadın oyları yıkacaktır. Sorun sadece bu değil. Hayvancılık bitmiş, tarım yapılamaz hale gelmiş, Türkiye tüketen ülkeler arasındaki yerini almış. Bu bizim istediğimiz, arzuladığımız tablo değildir. Ülkemizde maalesef hiçbir şey yolunda gitmemektedir. Halk mutsuz, Türk kadını mutfağında ise artık aş pişiremez durumda. Yani biran önce iş bilir yönetimlerin iktidara gelmesi lazım. Biz bu açıdan inanıyoruz ki DP genel seçimlerde tek başına iktidar olacaktır ve bunun habercisi de DP’nin Hopa’da gerçekleştirdiği toplantıdan belli olmuştur.”diye konuştu.

Toplumsal, siyasi ve ekonomi alanında çeşitli araştırmalar yapan IRI'nın Türkiye Müdürü Dimmitar Stojkov toplantıda Türkiye'de 12 Eylül 2010 sonrası yapılan Anayasa değişikliği ve referandumun değerlendirilmesini bu defa Hopa’da yaptı. Demokrat Parti'nin referandum sürecindeki siyasi tutumunun ve bu doğrultuda Haziran 2011'de yapılacak seçimler için stratejilerin konuşulduğu toplantıda IRI Müdürü Dimitar Stojkov'un seçim kazanma teknikleri, seçim kampanyasında Türkiye'de siyasi partilerin odaklanması gereken toplumsal sorunlar ve öncelikleri hakkında değerlendirme yaptı.

Kısa konuşmaların ardından sunuma geçen IRI Araştırma Şirketi Türkiye Müdürü Dimitar Stajkov, Türkiye'de AKP'nin nasıl başarılı olduğunu yaptığı anket sonucu istatistiklere yansıyan rakamlarla anlattı. Stajkov; Türkiye'de AK Parti'nin başarılı olmasının en önemli nedeninin seçmenler üzerinde en etkili olan stratejiyi uygulamaktan geçtiğini vurgularken; “ Türkiye'deki siyasi yapıya baktığımızda birçok öğe ile karşılaşıyoruz. AKP nasıl başardı? Öncelikle Türkiye siyasetinde lider faktörü çok önemlidir. Siyasi partilerin aldığı oylar genel başkanların oylarına denk gelmektedir. Demek ki siyasi liderler çok büyük faktör olarak karşımıza çıkıyor. Seçimlerde izlenecek en önemli yol, birebir, yüz yüze yapılan görüşmelerdir. Bizim yaptığımız anketlere göre Türk halkı telefonla yapılan görüşmelerden nefret ediyor. Bugün AKP gibi bir hükümet Amerika'da olsa hemen iki güne düşerdi! Düşünün Amerika'da iki puanlık bir vergi artışı ile Başkan Obama'ya karşı önemli oy kaybı oluştu. Bakıyoruz, Türkiye'de en eski araçları bile alamayacak kadar düşük ücretli insanlar var! En yüksek vergileri veriyorlar. En pahalı benzin kullanıyorlar, genel vergilerde çok yüksek oranlar var. % 70'lere varan genel vergiler olmasına rağmen hükümet devam edebiliyor. O halde muhalefet partileri kendilerine şu soruyu sormalıdır. Biz neden başaramıyoruz? Kimseyi eğitmeye kalkmayın. Oyunu almaya çalışın. Çünkü kabul etseniz de etmeseniz de acı bir gerçektir. Demokrasi rakamlarla, alman oyların çoğunluğu ile şekillenmektedir. Dolayısı ile daha çok oy almak için çalışın. Kimseyi eğitmeye kalkmayın. Bu size oy kaybettirir. Bu referandum küçük partiler için çok kötü sonuçlar doğurmuştur. Örneğin DSP ve Saadet tamamen sıfırlanmış, Saadet'in oylan AKP'ye DSP'nin oylan ise CHP'ye gitmiştir. Bugün AKP'yi besleyen öğeler şunlardır. 1-Dini konular, 2- Sağlık ve özürlüler için yapılan yeni çalışmalar ve haklardır. Türkiye'de çok fazla kararsızlar var. Asıl sonuçları bu kararsız oylar belirlemektedir. Yaptığımız araştırmada Türkiye'de en güvenilir kurum TSK çıkarken, en güvensiz kurum ise siyaset kurumu olarak çıktı. Seçime girecek olan partilerin stratejilerini belirlerken mevcut iktidarın zayıf noktalarını yakalamaları ve buradan çalışma başlatmaları gerekiyor. Türkiye'de çok garip bir durum var. İktidar muhalefet gibi davranıyor, Muhalefet ise iktidar gibi davranıyor. Yani muhalefet muhalefetliğini yapamıyor. İktidar sürekli yakmıyor. Bu demokrasilerde görülen bir şey değildir. İktidar demek aynı zamanda para ve güç demektir."

IRI'nın Türkiye Müdürü Dimmitar Stojkov tarafından yapılan bu sunumun ardından soru cevap bölümüne geçildi. Toplantı sonrasında Peronti Otel’in önünde çekilen hatıra fotoğraf ile etkinlik sonlandırılmış oldu. (hopam)
Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2010, 22:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73