banner72

Dünya Gümrük günü Hopa'da Kutlanacak

Sarp'ta İnceleme

Dünya Gümrük günü Hopa'da Kutlanacak

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Gümrük Müsteşarlığı AB Dış İlişkiler Genel Müdürü Rıza Mehmet Korkmaz ile birlikte 26 Ocak 2010 günü Hopa’da kutlanacak olan “Dünya Gümrük Günü” ile ilgili olarak hazırlanan etkinlikleri yerinde incelemek üzere Sarp Sınır Kapısı’na gitti.

     Yemlihalıoğlu burada yaptığı açıklamada; her iki ülke heyetlerinin ’’Dünya Gümrük Günü’nde bir araya geleceğini ve bu görüşme neticesinde Türkiye ile Gürcistan'ı birbirine bağlayan Sarp Sınır Kapısı'nın ortak kullanımına yönelik anlaşmaya varılmasının beklendiğini söyledi.

     Dünya Gümrük Günü’nün, bu yıl İlimizde düzenlenecek olan etkinliklerle kutlanacağından duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yemlihalıoğlu, şunları söyledi: 26 Ocak, Dünya Gümrük Günü olarak kutlanıyor. Dünya Gümrük Örgütü, yaklaşık 170 ülkenin gümrük idarelerinin üye olduğu bir teşkilat ve merkezi Brüksel’de. Türkiye’de kurucu ülkelerden birisi. Dünya gümrük örgütü her yıl bir tema belirliyor. 26 Ocak günü bu tema çerçevesinde dünyada gümrük idarelerinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu yılın teması da gümrük, iş dünyası ve işbirliği. Bu çerçevede 26 Ocak Dünya Gümrük Günü, Sarp Sınır Kapısı’nda kutlanacak. Sarp’ta güzel bir etkinlik düzenleyeceğiz. Etkinliğimize bu yılın konseptine uygun bir şekilde iş dünyasının değerli temsilcileri de katılacak. Başta sayın bakanımız Hayati Yazıcı olmak üzere TOBB başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu, çevre illerden sanayi ve ticaret odaları başkanları, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin değerli temsilcilerinin iştirakleri ile gümrük ve iş dünyası Sarp’ta bir araya gelecek. Bu etkinliklerimizi halkla da kaynaşacak bir şekilde kutlamaya karar verdik. Bir panel düzenledik. Panelimiz, gümrük, iş dünyası, işbirliği konulu. Panelimizde bürokrasiden ve temsilciler bu konu çerçevesinde katılımcıları bilgilendirecekler. Etkinliklere gümrük müsteşarımız Maksut Mete’de teşrif ediyorlar. Gümrük müsteşarlığımızın üst düzey yetkilileri de burada olacak. İlimizde, ilköğretim okulları arasında gümrük konulu kompozisyon ve resim yarışması düzenledik. Çocuklarımızı ödüllendireceğiz. Dünya Gümrük Örgütü belirli konularda başarılı olan özel sektör ve gümrük idaresine sertifika gönderiyor. Bu yılda Türkiye’ye 10 tane sertifika gönderdi. Biz bunları değerlendirme sonucunda sertifikayı almaya hak kazandığını düşündüğümüz arkadaşlarımıza ve özel sektörün değerli temsilcilerine bu program çerçevesinde sunacağız. Kutlamaların akşamında ise gümrük camiasının, gümrük ailesinin ve iş dünyasının bir araya geleceği bir gala yemeği vereceğiz. Gürcistan’dan Maliye Bakanını davet ettik. Gümrükler İdaresi Başkanını davet ettik. Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanını ve bakanlarını davet ettik, onları da aramızda görmek istiyoruz. Onlarla beraber bugünü kardeşçe gerçekleştireceğiz” dedi.

     Sarp ve Sarpi Kapıları’nın ortak kullanımına yönelik gümrük müsteşarlığı ile birlikte bir proje geliştirdiklerini ve projeyi hayata geçirmek için Gürcistan ülkesinin yetkilileri ile görüşmeler yapacaklarını da ifade eden Vali Yemlihalıoğlu, ’’Kapının ortak kapı olarak kullanılmasının temel perspektifi ticari işlemleri kolaylaştırmaya ve hızlandırmaya yöneliktir. İki ülkenin imkânlarını, ortak kullanımı hedefleyen bir model bu. Modelin detaylarını iki ülke birlikte görüşerek karar verecek. İşlemlerin daha hızlı, kolay ve seri bir şekilde yürütülmesini hedefliyor. Tabi bu, ticaret erbabına daha az bekleme ve daha az maliyet anlamına geliyor. Temel perspektifi budur. Bu uygulama gerçekleştiğinde Türkiye’de bir ilk olacak” diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2010, 21:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73