banner72

Dünya Horon Günü Ardeşen’de Kutlandı

'Dünya Horon Günü' dolayısıyla bugün Ardeşen ilçesiyle beraber Türkiye'nin 25 noktası ile yurt dışındaki bazı yerlerde horon oynandı.

Dünya Horon Günü Ardeşen’de Kutlandı
ÖMER FARUK ZENGİNAL
Doğu Karadeniz Horon Kültürü Oluşumu tarafından organize edilen “Dünya Horon Günü” Rize’nin Ardeşen ilçesinde yapıldı. Tulum eşliğinde gerçekleştirilen “Horon Günü” Türkiye’nin 25 noktası ile yurt dışındaki bazı yerlerde horon oynandı.

HORON GÜNÜNDEN RESİMLER İÇİN TIKLAYINIZ...

Etkinlikle ilgili Doğu Karadeniz Horon Kültürü Dönem Sözcü Vekili sanatçı Fatih Yaşar, bir açıklamada bulunarak, her yıl mayıs ayının ikinci pazar gününde geleneksel olarak kutlanan ''Dünya Horon Günü''nün, ilk olarak Kazım Koyuncu'nun da katılımıyla 2005 yılında düzenlendiğini belirtti.

Sanatçı Kazım Koyuncu'nun vasiyetini yerine getirmek için sürdürülen etkinliğin bu yıl altıncısının düzenleneceğini ifade eden Yaşar, ''Bu etkinlikteki çıkış noktamız, her şeyin maddiyata dayatıldığı dünyamızda gelir gider kaygısı olmadan, dili, dini, rengi ne olursa olsun, engel teşkil ettiği düşünülen oluşumlara ve ögelere inat, her kesimden, her görüşten, belki de birbiriyle hiçbir zaman bir araya gelemeyecek insanları el ele tutuşturmak, 'Özgürlük ve Aşk İçin El Ele' sloganımızla insanların bir araya gelebileceğini göstermek ve Dünya Horon Gününü gelenekselleştirmektir'' dedi.


 
Türkiye genelinde Rize'nin Ardeşen ilçesiyle birlikte 25 noktada, ayrıca yurt dışındaki çeşitli yerlerde Dünya Horon Günü'nü kutlandığını kaydeden Yaşar, ''Organizasyonun belirlenmiş tek programı, dünyanın çeşitli şehirlerinde, aynı gün, aynı saatte hep birlikte horona durduk. Tamamen ücretsiz olarak yaptığımız etkinliğe, hiçbir vakıf, kurum, kuruluştan yardım almadan, sponsor kullanmadan, bu amaca inanan gönüllülerin çabalarıyla gerçekleştirdik. Amacımız önümüzdeki senelerde dünyanın her yerinde olacak şekilde etkinliğimizi genişletmek'' diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2011, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73