banner72

Dünya`daki Türk TV`leri Kongresi Bitti

RİZE` nin Çayeli İlçesi`nde 4 gün boyunca süren Türk Devlet ve Toplulukları Yerel ve Bölgesel Televizyon Kanalları Kongresi sona erdi

Dünya`daki Türk TV`leri Kongresi Bitti
Kongre sonunda “medya birleşirse halklarda birleşir” sloganı ile yayınlanan sonuç bildirgesinde televizyon kanallarının Türklük bilincinin tanıtılması, korunması ve geliştirilmesi yönünde yayınlar yapması kararlaştırıldı.

Karadeniz Ajansı Derneği tarafından Çayeli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve 4 gün süren kongreye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Tataristan, Kırım, Gagavuzya, Kosova, Makedonya ve Türkiye`den 30’un üzerinde yerel ve bölgesel televizyon kanalı yetkilileri katıldı.

Karadeniz Ajansı Derneği Başkanı Dr. Süleyman Basa, “medya birleşirse halklarda birleşir” sloganı ile yayınladıkları sonuç bildirgesinde Türk Devlet ve Toplulukları Yerel ve Bölgesel Televizyon ve medya kuruluşlarının Türklerin yaşadığı ve Türk dili ile ortak kültürel mirasın sürdüğü ülke ve bölgelerde tarihsel bir sorumluluk taşındığı bilincinin öne çıkarıldığını söyledi.

Basa, “Bu amaçla Türklük bilinci ve ortak kültürel zenginliklerin tanıtılmasında, korunmasında ve geliştirilmesinde en etkili kitle iletişim araçlarından olan televizyonların bu çerçevede son derece etkin oldukları göz önüne alınarak, bu medya kuruluşları arasında yakın işbirliği ve dayanışma içinde yayınlar yapması yönünde kararlar aldık. Türk Devlet ve Toplulukları’ndaki medya kuruluşları arasında birlik oluşturulmasına da karar verildi. Bu birlikle Türk dünyasında kullanılan Türkçenin daha anlaşılır olması sağlayabilmek için kelime tanıtımına ilişkin yayınlar yapılacak. Ayrıca bölgelerde meydana gelen gelişmeler ile ilgili telefon ve diğer bağlantılarla sıcak eşleşmelerin anında kamuoyuna aktarılması da sağlanacak” diye konuştu.

http://www.ajans53.com/image/haber/2011/04/28/Resim_1303983428.jpg
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2011, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73