banner72

Eker'den Çay üreticisine prim müjdesi!

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2010 yılında çiftçiye 5 milyar 605 milyon lira destekleme primi verileceğini söyledi.

Eker'den Çay üreticisine prim müjdesi!

Eker, Diyarbakır Valiliği'nde düzenlediği basın toplantısında, tarımsal destekleme primleriyle ilgili bilgiler verdi.
Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu'nca destekleme miktarları ile ödeme takvimlerinin karara bağlandığını belirten Eker,'' Yıllardır Türkiye'de sözü edilen ancak gerçekleştirilemeyen destekleme miktarlarının üretime başlamadan önce yani tarlaya gidip üretim yapmadan önce açıklanması hususunu gerçekleştirdik. Çiftçi, tarlada hangi ürünü ekeceğine karar vermeden önce alacağı desteğini bilecek. Bu desteklemenin üretim planlarıyla ilişkisini ortaya koyması bakımından son derecede önemlidir'' dedi. 

YÜZDE 13,5 ARTIŞ

AK Parti hükümeti döneminde Türk çiftçisine tarımsal destekleme adı altında 36 milyar 355 milyon lira dağıtıldığını kaydeden Eker, konuştu: 

''2010 yılında çiftçiye 5 milyar 605 milyon lira destekleme primi verilecek. Bu, 2009 yılına göre yüzde 13,5'luk bir artış demektir. Mevcut destekleme uygulamalarımız 2009 yılında olduğu gibi devam edecektir. Bu sene ilave olarak özellikle tarım sigortasına sel ve su baskını riskini de ilave ettik. Çevre amaçlı tarımsal alanların korunması diye bizim başlattığımız destek çeşidinde il sayısını 9'dan 19'a çıkardık. Organik tarım ve iyi tarım uygulamaları desteklemeleri yüzde 7 ile 33 oranında artırıldı. Bölgemizde ilgilendiren ipek böcekçiliğine verilen destek de yüzde 25 oranında arttı. Yağlı tohumlara verilen destek ise yüzde 10 ile 29 arasında değişen oranlarda artırıldı.''

Tarım havzaları üretim ve destekleme modeliyle belirlenen havzalarda en iyi yetişen ve en karlı ürünlerin desteklenmesi anlayışını uygulamaya geçirdik. Bununla çiftçimizin gelirinin artırılması ve verimliliğe dayalı bir üretim planının yapılması sağlanmış oluyor. Bu modelde 2010 yılında 17 üründe desteklemeyi ön görmekteyiz.'' 

GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİ TEK SEFERDE ÖDENECEK

Bakan Eker, hayvancılık bünyesindeki yem bitkileri, su ürünleri, arıcılık ve hububat prim desteğinin ödemesine dün başlandığını belirterek, çiftçilere bu konuda 475 milyon lira ödeme yapılacağını söyledi. Eker, söz konusu miktarın 200 milyon lirasını hububat, 200 milyon lirasının ise hayvancılığın oluşturduğunu anlattı. 1 milyar 261 milyon lira tutarındaki fındık alan bazlı desteklemeler ile çay primlerinin de mart ayında ödeneceğini kaydederek, şunları söyledi:

''Yağlı tohumlu bitkilerinin destekleme ödeme zamanı öne çekildi. Biz bu sene yüzde 75'i hasadın hemen sonrasındaki yılın mayıs ayı olmak üzere Haziran ayında ödemeyi tamamlamayı planlıyoruz. Bu seneki desteklemelerimizde aylar itibariyle toplam destekleme miktarı en yüksek olan gübre ve mazot destekleri çiftçimizin nakite ihtiyacı olan Şubat ayında tek seferde ödenecek. Bu ayda ödeyeceğimiz miktar 1 milyar 651 milyon liradır. Yağlı tohumluk prim ödemeleri mayıs ve haziran aylarında tamamlanacak. Mayıs ayında 928 milyon lira, Haziran ayında da 333 milyon lira olmak üzere toplam 1 milyar 251 milyon lira ödeme yapacağız.''

Eker, çiftçilerin girdi ve ödeme takvimlerini de dikkate alarak, yılın ilk 3 ayında hakedişlerin yüzde 60,4'ü olan 3 milyar 388 milyon lirasını nakit olarak ödeyeceklerini belirterek, ''Haziran ayına kadar da bütün desteklemelerin yüzde 92,2'sini ödenmiş olacak. Bu da 5 milyar 166 milyon liradır'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2010, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73