banner72

Ekmeğini kardan çıkarmak

Yoğun kar yağışı buzlanmalar birçok insan için, korku ve zorluk olurken, bu durum bir ekmek kapısına dönüşebiliyor

Ekmeğini kardan çıkarmak
Hepimiz zorda kalınca birilerinden yardım istemek zorunda kalırız. Bu bazen 112 Acil Servis, bazen 155 Polis İmdat, bazen 156 Jandarma İmdat telefonunu ararız. Ama bunları dışında aradığımız kurtarma ekipleri de vardır. İşte onlar, karayolu evinin önünden geçen kurtarma gönüllüsü köylülerdir.
 
http://www.08haber.com/resimler/haber/idris_yilmazB.jpg
 
Karın yağması sürücüler için zorluk anlamına gelirken, köylüler için para kazanma kapısı oluyor. Artvin Borçka ilçesine bağlı Düzköy’de yaşayan İdris Yılmaz ve Necmettin Nuri  Yılmaz,  kış aylarında ekmeğini kardan çıkarıyorlar. İdris Yılmaz yazın ormancılık işlerinde kullandığı vinç ile kışın Cankurtaran Dağı’nda mahsur kalan araçları çekiyor. Necmettin Nuri Yılmaz ise amcasının oğluna yardımcı oluyor. İdris Yılmaz özellikle kayan TIRların imdadına yetişiyor. Cankurtaran Dağı’nda rakımın 690 olduğunu belirten Yılmaz, kışın aşırı yağış almasını Doğu Anadolu ile Karadeniz iklimin çakışma noktası olmasına bağlarken, aynı bölgenin yaz aylarında ise aşırı yağış aldığını sözlerine ekliyor.
 
http://www.08haber.com/userfiles/image/idris_yilmazB_5.jpg
 
İdris Yılmaz: “Cankurtaran geçidi, yazın cennetten bir parça, kışın bakış açısına ve havanın durumuna göre kardan yapılmış doğal bir tablo, bazen de cehennemim dünyadaki bir göstergesidir. Burayı geçmek zordur, özellikle kışın bu hırçın dağ size iki seçenek sunar, ya ölüm ya kalım. Cankurtaran insanın tabiatla mücadelesinin ta kendisidir. Bizler Allah’ın lütfü olarak yağan karı, kâra çevirmek ve evimize ekmek götürmek çalışıyoruz. Biliyorsunuz Artvin bölgesinde işsizlik hakim, bizde evde kışın boş yatmak istemiyoruz. Dünya tatlısı iki  oğlum var benden ekmek beklerler. Para kazanmak zor iştir, karda kıyamette kimse yola çıkıp buz gibi havada bu çileyi çekmek istemez. Her türlü riski göze alarak araçların yardımına koşuyoruz. Bugüne kadar bu dağda nice insanlar mahsur kaldı. En üst düzey bürokratından en alt tabakadaki işçisine memuruna kadar, hepsine yardım ettik, kurtardık. Biz her kesimden insana hizmet veriyoruz. Bugün görmüş olduğunuz bu TIR İranlı, ona da yardım ediyoruz. Her şeye para gözüyle bakmıyoruz. Ben yazları TIR şoförü olarak çalışıyorum, uluslararası geziyorum. Benimde yolda aracım arıza ediyor, karda kışta aracımın kaydığı oluyor bana yardım edenlerde oluyor. Ben olayı bu yönüyle de değerlendiriyorum. Bir atasözümüz vardır, “İyilik eden iyilik bulur” bizde bunu yapıyoruz. Özellikle kamyon ve TIR şoförleri mazlum insanlardır, herkes gece uykusunda yatarken evinde onlar yollara göz akıtırlar. Onlar dünyayı taşıyan insanlardır. “dedi.
 
http://www.08haber.com/userfiles/image/idris_yilmazB_4.jpg

Necmettin Nuri Yılmaz ise, Artvin’in en genç işadamlarından. Kışın işlerinin az olması nedeniyle amcasının oğlu İdris Yılmaz’ birlikte çalışıyorlar. Geçtiğimiz yıl kar yağışının yoğun olduğu günlerde ortalama günde 10  araç kurtardıklarını söylüyor. Yılmaz özellikle tır ve kamyoncuların yardım istediğini söylüyor. Necmettin Nuri Yılmaz, İdris Yılmaz gibi evli ve çocuk sahibi değil, ancak ekmek parası kazanmak için evli olup olmamanın pek fazla önem taşımadığını belirtiyor. Deniz kenarında tatil yapmayı sevdiğini belirten Necmettin Yılmaz(Neco) kışın soğukta karda kazandığı parayı yazın deniz kenarında sıcakta harcadığını sözlerini ekliyor. Kış aylarında bu işi yapıyor olmalarına rağmen,  İdris ve Necmettin Yılmaz Hopa Dağı Tüneli’nin derhal yapılmasını da istiyorlar. Çünkü meydana gelen ölümlü kazalar onları da üzüyor. Her zaman kayan araçların kazaları hafif atlatamadığını bazen ölümlerin  meydana geldiğini hatırlatıyorlar.

Kaynak : Hakan AYDIN/08HABER


http://www.08haber.com/userfiles/image/idris_yilmazB_6.jpg

http://www.08haber.com/userfiles/image/idris_yilmazB_7.jpg

http://www.08haber.com/userfiles/image/idris_yilmazB_8.jpg

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2010, 22:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73