banner72

Engelli Çocuklar Kendi Bayramında Yine Yok Sayıldı!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm Türkiye?nin dört bir yanında gururla kutlanırken Artvin?de bugün yapılacak bayramda, özel eğitim sınıflarında eğitim -öğretim gören özel çocuklar, kutlamalarda yer bulamadılar.

Engelli Çocuklar Kendi Bayramında Yine Yok Sayıldı!
Konu hakkında sert açıklamalarda bulunan Artvin Zihinsel Özürlüler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz: “Yıllardır bütün yetkililere, komisyonlarda ısrarla bayramlarda sosyal kültürel etkinliklerde özel çocuklarımız, engellilerimizin aktif yer almaları için talepte bulundum. Ancak her zaman bayram hazırlıklarında oluşturulan tertip komitesindekilerin aklına engelli çocuklarımız  hiç gelmez, onlara yer verilmez.Bu durumun yıllardır değişmemesi nedeniyle  engelli çocuklarım ve aileleri kadar ben de isyan ediyorum.”
 
Başkan Ersöz serzenişlerinin devamında; “Toplumda sağlam bireyler tarafından, engellilerin yok sayılması, yıllardır devletimizin uzun uğraş ve mesai harcamasına rağmen demek ki engelliler konusunda istediğimiz bilinci geliştiremedik. Hele de Artvin gibi eğitimli kent diye övündüğümüz Artvin’de Taş Devri zihniyeti güdülmesi inanınki bizleri kızdırıyor. Buradan seslenmek istiyorum: Ey Sayın Yetkililer; 2011 yılında da bu çocuklarımızı yok saydınız onlara küçük yüreklerinde bayrak sevgisi, bayramını yaşatmasını engellediniz. Buradan sormak istiyorum, gerçek engelli olan çocuklarımız ve aileleri mi yoksa engelli çocuklarımızı bu etkinliklere dahil etmeyen siz idarecilerimiz mi?”
 
Başkan Ersöz açıklamasının sonunda: “Engelli çocuklarımızın lütfen bayramlarını  çalmayınız. Küçücük yüreklerini küstürmeyiniz ve ayrımcılık yapmayınız. Biz temsil ettiğim kitlem adına yıllarca ayrımcılıkla mücadele ettik. Onların toplumda saygın bir birey olmaları için eğitime yönlendirdik ve toplumun engellilerimize olumlu bir bakış geliştirmek için on iki senedir çırpınıyoruz. Lütfen sağlıklı insanlar kendini sağlam görenler engellilerimizin dünyasına bir adım gelsinler. Hiç kimse engelli olmak istemez kader deyip kaderlerine terk etmek insanlık ayıbımızdır.” Hepimizin engellilerimizin yaşamını kolaylaştırmak için hayatta kalabilme, onurlu yaşayabilme mücadelesinde destek olunması gerektiğinin altını çizerek tepkilerini dile getirdi.
 
Özürlüler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz açıklamasının son bölümünde :” Bir başka baharda engelli çocuklarımızın bayramında unutulmaması dileğiyle, bütün çocukların canı gönülden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için kurulan Kutlama Komitesi, her nedense engelli çocukları bayram programına çocukları dahil etmiyor. Artvin’de yapılan kutlamalarda sanki okullarda okuyan engelli öğrenciler yokmuş gibi davranılıyor. Engelli aileleri ve temsil ettiği dernek bu uygulamaya karşı çıkıyor.

Salih ŞAHİN /08 Haber 
Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2011, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73