banner72

Erdoğan'dan ilginç Rize vurgusu

Başbakan Erdoğan, Türk, soydaş ve akraba topluluklarına hitaben yaptığı konuşmada Rize'de uşaklar horon teperken beş kıta horona durur dedi.

Erdoğan'dan ilginç Rize vurgusu

Rize'de uşaklar horon teperken beş kıta horona durur
 
Erdoğan, Devlet Bakanı Faruk Çelik'in koordinasyonunda Grand Cevahir Oteli'nde düzenlenen Türk, soydaş ve akraba topluluklarının kurdukları sivil toplum örgütleriyle buluşma yemeğinde bir araya geldi.
Başbakan Erdoğan, yemekte yaptığı konuşmada, “Hasreti birlikte giderdiğimiz bu anlamlı günde, siz değerli kardeşlerimle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.
Misafirlere, “Türkiye'ye ve İstanbul'a hoş geldiniz” diyen Erdoğan, onların aracılığıyla dünyanın beş kıtasına yayılmış, bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını da selamladığını belirtti.
Recep Tayyip Erdoğan, şu anki tablonun aslında yılların hasreti olduğunu vurgulayarak, bunun sonu gelmeyecek bir ilk adım olması temennisinde bulundu.
Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya kıtasındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ve soydaşları selamladığını dile getiren Erdoğan, “Sizlerin aracılığıyla Kırcaali'ye, İskeçe'ye, Gümülcine'ye, Piriştine'ye, Köstence'ye, Saraybosna'ya, Batum'a, Tiflis'e, Grozni'ye, Yukarı Karabağ'a, Nahçıvan'a, Bakü'ye ve Mostar'a selam ve sevgilerimi yolluyor, en kalbi muhabbetlerimi gönderiyorum” dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Tarih ve talih bizi ayrı coğrafyalara dağıtmış olabilir ama bizim gönüllerimiz bir, bizim yüreklerimiz ortak çarpıyor. Hasretimiz bir, özlemlerimiz, arzularımız, kaderimiz bir. Biz hepimiz kardeşiz. Biz aynı boyun evlatlarıyız. Solingen'de bir kardeşimizin burnu kanasa aynı anda beş kıtada sızısını yüreğimizde hissederiz. Saraybosna'da bir masumun gözyaşı toprağa değdiğinde aynı anda hepimizin yüreğine ateş düşer.

İskeçe dara düşse Kırcaali üzülse Piriştine hüzünlense biliyorum Melbourne'de, Toronto'da, Capetown'da yankısını bulur. İstanbul'daki, Diyarbakır'daki, Yozgat'taki, Sivas'taki düğün, hepimizin düğünüdür. Rize'de uşaklar horon teperken beş kıta horona durur. İzmir'in zeybeği, beş kıtadan izlenir. Gaziantep halay çekerken, beş kıta halay çeker. Biz bir sofranın etrafında toplanmış, tek bir ailenin fertleriyiz. Biz hep birlikte, bir aileyiz. Her birimiz bin yılların ötesinden gelen ortak bir kültürün, ortak geleneklerin ve ortak tarihin mensuplarıyız.”

“Tarihimizle kültürümüzle kardeşliğimizle gururluyuz. Velhasıl medeniyetimizle gururluyuz” diyen Erdoğan, “Bulunduğumuz, nefes alıp verdiğimiz her yerde bizler barışın temsilcileri olduk. Çalıştığımız ülkelerde çalışkanlığın, güzel ahlakın ve dürüstlüğün temsilcisi olduk” şeklinde konuştu.

http://www.ajans53.com/resimler/haber/haberic/F41_18579.jpgSON 7 YILDA 81 ÜLKEYE 223 ZİYARET
Son yedi yılda Başbakan olarak 81 ülkeye 233 ziyaret gerçekleştirdiğini, Afganistan'dan Belçika'ya, Japonya'dan, Moğolistan'dan, Lübnan, Yemen ve Irak'a kadar birçok ülkede temaslarda bulunduğunu anlatan Erdoğan, gittiği her ülkede o ülkenin devlet başkanları, başbakanları ve üst düzey yetkililerinin kendisine ülkelerinde yaşayan Türklerin çalışkanlığı, dürüstlüğü ve başarılarından övgüyle söz ettiklerini kaydetti.

Gittiği her ülkede, oradaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ve soydaşlarından bu vesileyle gururlandığını ifade eden Erdoğan, “Bize bunu yaşattığınız için sizlerden Allah razı olsun, göğsümüz kabardı” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, iş adamlarının, soydaşların, öğretmen ve öğrencilerin, işçilerin ve müteahhitlerin hem kendilerinin hem de vatandaşı oldukları ülkenin adete medar-ı iftiharı haline geldiklerini vurgulayan Erdoğan, Türk müteahhit firmalarının dünyada 225 firma içinde 51 firma ile birinci sırada gelen Çin'in ardından 31 firma ile ikinci sırada bulunduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Şunu bilmenizi istiyorum: Bizim çabalarımız, sizin oralarda huzur içinde yaşamanız içindir. Bizim gayretlerimiz, sizlerin oralarda onurlu bir vatandaş olarak yaşamanız içindir. Bizim mücadelemiz, sizlerin bir Türk olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin birer vatandaşı, evladı olarak oralarda alnınız ak, başınız dik bir şekilde dolaşabilmeniz içindir. Türkiye, ne kadar güçlü olursa inanıyorum ki sizler de oralarda güçlü olacaksınız. Türkiye ne kadar itibarlı olursa sizlerin de itibarı oralarda o denli yüksek olacaktır. İşte bu hedef doğrultusunda Türkiye'nin gücünü, itibarını, saygınlığını arttırmanın mücadelesi içinde olduk.”

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2010, 23:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73