banner72

Eski tarım bakanının çay kehaneti

Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Musa Demirci, fındık üreticisinin borsanın elinde sahipsiz kaldığını ve çay üreticisinin de aynı duruma geleceğini iddia etti.

Eski tarım bakanının çay kehaneti

Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Demirci, fındığın hükümet eliyle bitirildiğini dile getirerek 2010 yılında fındık üreticilerini zor günlerin beklediğini söyledi

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç ve eğitim semineri için Trabzon’a gelen Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Musa Demirci tarım konusunda önemli açıklamalar yaptı. Tarım ve Köyişleri eski Bakanı Demirci, fındığın hükümet eliyle bitirildiğini dile getirerek 2010 yılında fındık üreticilerini zor günlerin beklediğini söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Malkoç, IMF politikaları ile bir yere gidilemeyeceğini ifade etti.

Gelişmiş ülkelerin hiçbirinin tarımı göz ardı etmediğini ancak ülkede tarımın durumunun içler acısı hale geldiğini ifade eden Demirci, “Trabzon’da tarım çok önemli. Trabzon sanayi bakımından gelişmiş bir ilimiz değil. O bakımdan ekonominin itici gücü tarımdır. Tarım dediğimiz de aklımıza Trabzon’da fındık geliyor, çay geliyor. Tabi her şeyden önce hayvancılık yani balıkçılık akla geliyor. Tarımı ihmal eden ülkeler beslenmeyi ihmal eden ülkelerdir. Bütün gelişmiş ülkelerde tarımı ihmal etmeden tarıma gözü gibi bakarlar. Tarıma gerekli desteği ve önemi vermek mecburiyetindeyiz. Fındık konusu bu bölgenin önemli bir sorunu. Fındığın alternatifi yine fındıktır. Ama fındık kadar geliri olan mahsulleri de ortaya getirmek lazım. Mesela bu bölgenin Vakfıkebir ve Tonya yağı vardır. Fevkalade meşhurdur. Ancak bu mamullerin pazara inebilmesi için hayvancılığın canlanması lazım. Araştırın Anadolu’nun her yanında et fiyatları artamaya başladı. Hayvan oranının azalması hayvandan sağlanan mamullerinde fiyatlarının artmasına neden oldu. Tedbir çok önemli. Hükümet geldiği zaman bir fidanı dikmiş olsaydı, bu ağaçtan üç sene meyve alınacaktı” dedi.

Fındık piyasasının borsaya terk edilerek sahipsiz kaldığını savunan Demirci, çay üreticisinin de aynı senaryo ile karşı karşıya kalmak üzere olduğunu dile getirerek, “Fındıkta Fiskobirlik bu meseleyi götürürken senden benden kavgası yapılarak devre dışı bırakıldı. TMO devreye girdi. TMO’nun bir tecrübe ve altyapısı yoktu. Tam tecrübe ve altyapısını oluşturdu. TMO devre dışı bırakıldı. Fındık 2010 yılında sahipsiz kalacak. Buğdayı, fındığı sahipsiz bıraktılar borsaya emanet ettiler. Fındıkçıları çok büyük sıkıntılar bekliyor. Bu bölgenin çiftçisi kaybedecek Avrupa’nın çiftçisi kazanacak. Çayın başına da tuzaklar getirilmeye başlıyor. Maalesef duyduğuma göre milletvekillerine çaya kanun tasarısı hazırlatıyorlar. Arkadaşlar Rize’den tasarıyı bana gönderdiler. Bir baktım hiç bu kanunun diğer maddelerine bakmayın. Çay tarımına son verilmeye çalışılıyor. Onu da borsaya getirecekler. Tüccarın insafına bırakacaklar. Nasıl tütün işçisi sokaklarda ise çay üreticisi de aynı duruma düşecek. Kaçak çayı ülkeye getirecekler ve Anadolu’nun her tarafına yayacaklar. Çaydaki tuzakta borsa tuzağıdır. Milli politikalar üretmek sureti ile tarıma sahip çıkmak lazım. Zaman yaklaşıyor. Biz Bakanlar Kurulu’nu Trabzon’da toplamıştık. Fındık fiyatını buradan ilan ettik. Bize o zaman böyle giderseniz fındık satamazsınız dediler. Ama biz o sene en çok fındığı sattık ve hazineye de en fazla geliri sağladık” şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2010, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73