banner72

Eşşek Arabası Konforu

Artvin´in Ardanuç ilçesine bağlı Bağlıca Köyü Gudat mahallesinde eşekler öküzler gibi çifte bağlanabiliyor.

Eşşek Arabası Konforu

Artvin´in Ardanuç ilçesine bağlı Bağlıca Köyü Gudat mahallesinde eşekler öküzler gibi çifte bağlanabiliyor.

Genellike öküz ve atın çifte ya da arabaya koşulduğunu gören vatandaşlar eşeklerin arabaya koşulduğu pek görülmez. Anadolu’da görseniz bile Artvin’de nadir olur.  Objektiflere yansıyan fotoğrafın kahramanı eşeklerin sahibi olan Alaaddin Usta ile Eşek arabalarının konforunu sorduk. Artvin- Ardanuç Bağlıca Köyü Güdat Mahallesi için Eşeklerin vazgeçilmez yardımcı olduklarını dile getiren Alaaddin Usta şunları anlattı;

“Köy işlerinde hayvanlar insanlar için çok büyük yardımcıdırlar. Hayvansız bir köy göreniniz var mı? Her köy değişik hayvanlar besler. Bunlardan farklı şekilde faydalanırlar. Örneğin. Bazı köyler öküz gücünden faydalanır. Bazıları at gücünü kullanır. Bizim köy ise eşek gücünden faydalanıyor. Bu köyün arazi yapısı ile alakalı bir durumdur. Coğrafi yapısı hangi hayvan gücünden faydalanacağınızı gösterir.

Bizim köyde eşekler sadaece tek olarak yük taşıkmak için kullanılmaz. İki eşeği bir arabaya koşuyoruz. İki eşeği bir arabaya koşmak bir şey değil, ancak onları yan yana yürütmek zordur. İki at yan yana yürür. Atlar uysal ve komutlara uyan sadık hayvanlardırlar. Öküzler zaten doğuştan öyle. Ama iki eşeği bir arabaya koşmak ustalık isteyen bir hünerdir. Benim Adım Alaadin Usta. Ustalık soyadımdan geliyor. Şimdi at arabasını duymuşsunuzdur. Öküz arabasını da duymuşsunuzdur. Ancak bir de eşek arabası var. Bu araba da 2010 model. Yani son model. Bugüne kadar medyaya yansıtmadık ancak 08 haber gazetesine fena yakalandık. Artık saklamanın alem,i kalmadı. Bundan sonra 2010 yılına eşek arabası damgasını vuracak.

İşin şakası bir tarafa biz eşek arabası ile mezradan ot taşıyoruz. Başka ne getirilecekse her şeyi taşıyoruz. At arabasına nasıl komut veriyorlar. Deh. Öküz arabalarına Ho, ho.. Biz eşek arabasına şu komutu veriyoruz; Çö,çö, durması gerekiyorsa herkesin bildiği o komutu veriyoruz. Çüş!. Yani bu arabayı kullanmak bu kadar kolay. İki eşek yan yana yürüyorsa o köyde dostluk, kardeşlik, insanlık zirve de demektir. Çünkü iki eşek yan yana yürüdüğünde bu barışa dalalet eder.

Eşek arabaları Anadolu’da pek görülmez. Bunu biliyoruz. Ama Bizde var. Bunlarda yavaş yavaş tarihe karışmak üzere. Köyde çok az eşek kaldı. Bir iki at var. Büyük baş hayvancılık yapılıyor. Köy olmasa biz yaşayamayız. Her şeyimizi köyden karşılayabiliyoruz. Otumuzu, patatesi, yağımızı yoğurdumuzu, lorumuzu her şeyimizi köyden alıyoruz. Sizin haber gördüğünüz şey bizim yıllardır yaptığımız iş.

Kaynak : 08 Haber


Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 22:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73