banner72

Facebook hayat kararttı

Facebook'ta kimlik bilgileri ve fotoğrafları çalınan kadının başına öyle bir şey geldi ki...

Facebook hayat kararttı
Carolyn Owlett panik halinde metro istasyonuna kaçtı. Turnikenin arkasında tanımadığı bir adam ismini haykırıyor, onu sevdiğini ve onunla olmak istediğini söylüyordu. Bir çocuk annesi Carolin korku içinde gelen trene atlayıp oradan uzaklaştı. Çok geçmeden sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki bir kullanıcının başlattığı kabusunun henüz yeni başladığını anlayacaktı.

26 yaşındaki Carolyn yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor:

"Korkmuştum. O adam adımı söyleyerek bağırıyor, Owford Circus istasyonunda bana ait kişisel bilgileri sayıp döküyordu ve onun kim olduğuna dair hiçbir fikrim yoktu. Belçika'dan benimle birlikte olabilmek için geldiğini söyledi. Çok korkuyordum. Beni rahat bırakmasını söyledim. Kalbinden vurulmuş gibi baktı bana."
Carolyn daha sonra 21 yaşındaki Belçikalı bir kadının Facebook'ta kimlik bilgilerini ve fotoğraflarını çalarak yeni bir hesap oluşturduğunu ve Regis Remacle adlı adamla 17 ay boyunca sanal aşk yaşadığını anladı.

Belçikalı genç kadın onun adına bir e-posta adresi almış ve Facebook hesabı açmıştı. Carolyn'e ait 2 bin resmin bazılarının üzerinde oynayıp, Carolyn'in arkadaşlarını ve ailesini aldatıp 'Facebook arkadaşı' oldu. Sahte Carolyn, gerçek Carolyn'in fotoğraflarını ve ona ait bilgileri kullanarak istasyondaki adamla yani Regis Remacle ile 17 aylık bir sanal ilişki yaşadı ve hatta Carolyn'in üç yaşındaki oğlu Billy'nin annesi olduğunu bile iddia etti.
Hikaye geçen hafta Regis'in Carolyn'e duygularını yüz yüze açmak için Brüksel'den kalkıp İngiltere'ye gelmesiyle ortaya çıkmaya başladı. Zaten bir erkek arkadaşı olan Carolyn, "Sonunda Facebook hesabımın, ailemin ve arkadaşlarımın hesaplarının talan edildiğini ve Belçikalı bir kadının benmişim gibi davrandığını anladım. Oğlumun annesi olduğunu iddia ediyordu. Hatta benim kimliğimle sanal seks bile yapmıştı. Olay tamamen altüst ediciydi" diyor.
TÜRKİYE'DEN MESAJ GELDİ
Londra'da yaşayan, televizyon ve radyo yapımcılığı ve spikerliği yapan Carolyn, 2004'te Th 411 adlı bir kız müzik grubunun üyesiydi. Carolyn yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor:

"Grubun üyesi olarak güzel zamanlar yaşadım ve bazı hayranlarımız internette siteler oluşturdu. Müziğimizi sevdikleri için gurur duyuyor ve bazen forumlarda sohbete katılıyorduk. Grup 2005'te dağıldı ve 2007'de eski kocamdan olan oğlum Billy dünyaya geldi. Yeni bir anne olarak Facebook'un arkadaşlarımla sohbet edebileceğim ve yurt dışındaki ailemle temas kurabileceğim paha biçilmez bir imkan verdiğini düşündüm. Bu yıl haziran ayına kadar hiçbir sorun yoktu. Haziranda Regis adlı bir yabancıdan tuhaf bir mesaj aldım. Mesajda 'Erkek arkadaşın ne yaptığını biliyor mu?' diyordu. Bir yanlışlık olduğunu düşünerek bu mesajı o kişiye geri yolladım. Afrika ve Türkiye'deki erkeklerden beni 'şeker dudaklar' 'ateşli şey' diye çağıran mesajlar almaya da başladım. Sonra geçen hafta metroya yürüyordum. Birinin çok yakın yürüdüğünü farkettim, sonra kulağıma 'Carolyn' diye fısıldadı. Adamın beni takip ettiğini anladım."

Carolyn istasyona koşarken, adam arkasından bağırıyordu. Bu adamın daha sonra 28 yaşındaki grafik tasarımcı Regis olduğu ortaya çıktı. Carolyn trende aylar önce gelen mesajı anımsadı: "Trenden iner inmez onu Facebook'ta buldum ve erkek arkadaşım ona mesaj atarak neler olduğunu sordu. Birkaç saniye içinde cevap verdi olay aydınlandı."
SANAL SEKS BİLE YAPMIŞ
Regis, 17 aydır Carolyn ile ateşli bir sanal ilişki yürüttüğünü sanıyordu. Ona, arkadaşlarına ve ailesine ait binlerce fotoğraf görmüştü. Nerede çalıştığını biliyordu. 'Carolyn' ile mesajlaşmış, sanal seks yapmış, Skype'da konuşmuştu, hatta ona pırlanta bir kolye bile almıştı.
"Bana onlarca e-posta gönderdi. Hepsinde sözde sohbetlerimiz vardı. Çok berbat hissettim. Erkek arkadaşım benimleydi ve iyi bir ilişkimiz vardı. Bunun uydurma bir şey oluduğunu söylediğimde bana inandı. Ama eğer bu kadar güçlü olmasaydık, bu bizi yok ederdi. Regis için üzülüyorum. 17 aydır bir yalanı yaşıyordu. Onun bir suçu yok" diyor Carolyn.
Carolyn ve sevgilisi, bunu yapanın Kristella Erbicella adında 21 yaşındaki Belçikalı bir kadın olduğunu öğrendi. Metrodaki olayın ardından Regis sahte Carolyn ile temasa geçmiş ve Erbicella her şeyi itiraf etti.
Carolyn, arkadaşlarıyla konuştu ve Erbicella'nın hepsine tek tek arkadaş olma isteği göndererek kendini Carolyn'in arkadaşı olarak tanıttığı ortaya çıktı. Böylece onlarla arkadaş olarak Carolyn'in fotoğraflarına erişme imkanı bulmuştu.
KİMİN İZLEDİĞİNİ ASLA BİLEMEZSİNİZ
Carolyn tüm e-posta adreslerini, Facebook hesaplarını ve diğer tüm internet hesaplarını silmeden önce Erbicella ile temas kurdu.
Carolyn, "Erbicella The 411 grubunun hayranı olduğunu ve bir gün çok mutsuz hissederken resmimi kullanarak bir Facebook hesabı açmaya karar verdiğini anlattı. İltifatlar alınca kendini iyi hissetmiş ve bunu yapmaya devam etmiş" diyor.
Erbicella, bazı fotoğraflar üzerinde oynayarak Carolyn ve Regis'in fotoğraflarını bile birleştirmiş. Erbicella, Carolyn'e yazdığı bir mesajda her şey için özür dilediğini ve ona hayran olduğunu söyledi.

Erbicella hakkında herhangi bir yasal işlem başlatmayan Carolyn, "Bu tecrübe bana internete koyduğunu hiçbir şeyin silinip gitmediğini öğretti. İnsanlar sevdiklerine ait fotoğrafları yayınlarken dikkatli olmalı. Kimin izlediğini asla bilemezsiniz" diyor.
Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2010, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73