banner72

Facebook kullanıcıları dikkat!

Teknolojik imkanlar sorunları da beraberinde getirmeye devam ediyor.

Facebook kullanıcıları dikkat!
Artık kişisel bilgilerin gizlenmesi de o denli zorlaşıyor. Dünya üzerinde 500 milyon kullanıcısı olan Facebook'la ilgili son gelişme bunu bir kez daha kanıtladı. ABD'li bilgisayar güvenlik yazılım şirketi Symantec, internetin en büyük sosyal paylaşım ağı olan Facebook'un, siteye ilan veren kuruluşlar için yanlışıkla bir erişim kapısı sağladığını belirtti. Symantec, verilen erişim imkanıyla kullanıcıların profili, resimleri, sohbet günlükleri ve diğer özel verilerine erişilebildiğini belirtti.

Bu yedek anahtarlar kullanıcıların profillerine, mesajlarına, duvarlarına bilgi girilmesine ve diğer eylemlere imkan sağlıyor. Şirket, Facebook uygulamalarının sosyal paylaşım ağının platformuyla bütümleşen Web yazılımı programları olduğuna dikkat çekerek, "her gün 20 milyon Facebook uygulamasının yüklendiğini" belirtti.
Habertürk'te yer alan habere göre; Symantec yetkilisi "yedek anahtar görevi gören sembollerin, reklamcılara ve analitik platformlar gibi üçüncü parti uygulamalara sızdığını, böylece kişisel bilgilere ulaşılabildiği gibi mesaj gönderilmesine imkan sağlandığını" belirtti. Facebook, "yapılan uyarının dikkate alınacağı" cevabını verirken, Symantec, Nisan ayında yaklaşık 100 bin uygulamanın Facebook profillerine erişen yedek anahtarlar sağladığını tahmin ediyor.

Symantec ayrıca Facebook'ın bu sorunu çözmek için harekete geçtiğini bildirdi.
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2011, 19:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73