banner72

Fırtına'da Üniversitelileri Raftingçiler Kurtardı

Rize`nin Çamlıhemşin İlçesi`ndeki Fırtına Deresi`nde rafting yaparken kayalara takılan botu kurtarmak isteyen 4 Üniversite öğrencisi derenin ortasında mahsur kaldı.

Fırtına'da Üniversitelileri Raftingçiler Kurtardı
Rize`nin Çamlıhemşin İlçesi`ndeki Fırtına Deresi`nde rafting yaparken kayalara takılan botu kurtarmak isteyen 4 Üniversite öğrencisi derenin ortasında mahsur kaldı. Uzun süre kurtarılmayı bekleyen sporcular uzatılan halat ve yanlarına gelen profesyonel raftingçiler tarafından kurtarılarak kıyıya çıkarıldı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi`nde öğrenim gören yaklaşık 200 öğrenci, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma altına alınan Rize`nin Fırtına Vadisi`ne gezi düzenledi. Öğrenciler, eriyen kar nedeniyle suları kabaran Fırtına Deresi`nde rafting yapmak istedi. Ruba Rafting Kulübü botlarına iki profesyonel raftingci eşliğinde 6`şarlı gruplar halinde binen öğrenciler derede rafting yapmaya başladı. Ancak bu sırada bir bot kayalara takıldı. 4 öğrencinin inerek kutardığı bot, içindeki 4 kişi ile sürüklenirken Orhan Yılmaz, Mustafa Ürüpoğlu, Ergin Güney ve Hatice Aslan dere ortasında mahsur kaldı. Rafting antrenörlerinden biri beline bağladığı halatla suya girerek önce Hatice Aslan`ı kurtarıp kıyıya çıkardı. Ardından diğer 3 öğrenci kurtarıldı. Ancak bu sırada bir öğrenci suda bir süre sürüklendikten sonra kıyıya çıkarılabildi.

Yaklaşık 20 dakika azgın suyun içerisinde kurtarılmayı bekleyen öğrenciler oldukça korktuklarını söylediler. Erkek öğrenciler, botu kurtardıktan sonra dere ortasında kaldıklarını belirterek, `Biraz korktuk. Bir arkadaşımız sürüklenme tehlikesi geçirdi. Ama adrenalin bu olsa gerekö diye konuştular. Hatice Aslan ise, `Ben bütün duyguları bir arada yaşadım. Bütün adrenalini ben yaşadımö dedi. Bu arada rafting sırasında bottan düşen bir öğrenci de bir süre suda sürüklendikten sonra yeniden bota çıkmayı başardı.

DERE YATAĞINA SET ÇEKİLMİŞ!
Bu arada Fırtına vadisinde dereden malzeme alımını kolaylaştırmak amacıyla taş dolgu ile araçların geçişi için köprü yapıldı. Köprü nedeniyle rafting botları bu alandan geçemediği için sporcular botları köprünün diğer tarafına taşıdıktan sonra raftinge devam edebiliyor. Öğrencilere rafting yaptıran Türkiye Rafting Milli Takım antrenörü Erdoğan Buçan, olayın yaşandığı yerin deredeki doğal engeller olmadığını insan müdahalesi ile yapılan engeller olduğunu belirterek şunları söyledi:

`Bu engeller her zaman bize sıkıntı yaratıyor. Turizm sezonu başladı. Bu durumu yetkililere bildirdik. Ama bir çalışma yapılmadı. Dere ortasına set çekilmiş. Bot geçişi engelleniyor. Burası raftingi ile ünlü, dünyaya mal olmuş bir vadi. Ama her yıl bu sıkıntıyı yaşıyoruz

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2011, 14:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73