banner72

Genç-Senli Öğrenciler Tepkili

Disk'e Bağlı Genç- Sen Artvin Şubesi Üyesi Öğrenciler Geçen Yıl Üniversite Harç Zamlarını Protesto Ederken Haklarında Dava Açılan 40 Arkadaşlarının Yanında ve Destekçisi Olduklarını Açıkladılar.

Genç-Senli Öğrenciler Tepkili
Artvin Genç- Sen Şubesi’ne mensup Artvin Çoruh Üniversitesi  öğrencileri önceki gün Adliye Sarayı  önünde basın açıklaması yaptılar. Genç-Sen Artvin İl Temsilcisi Mesut Aras tarafından okunan basın açıklamasında, geçen yıl üniversite harç zamlarını protesto ederken haklarında dava açılan 40 arkadaşlarının yanında ve destekçisi oldukları belirtildi. Basın açıklamasının detayları şöyle:
“Geçtiğimiz yaz, 7 Temmuzda YÖK tarafından üniversite harçlarına yapılması planlanan zam oranları basına ve iletişim araçlarına yansıdı. Normal eğitim veren bölümlerin harçlarına %8, ikinci öğretimlere de %100 ile %500 arasında değişen oranlarda zam yapılacağı duyuruldu.
Genç-Sen olarak öncelikle hem rektörleri hem de YÖK´ü bu konuda muhatap aldık 8 üniversitenin rektörüyle ve YÖK başkan vekili ile yaptığımız görüşmeler iyi niyet dileklerinin dışında hiçbir resmiyet içermiyordu. Kısacası hiçbir resmi kurum bu zammın yapılmayacağına dair açıklama yapmadı. Haberleri yalanlamadı. Hatta kendilerinin de bu zamlara karşı olduklarını birçoğu dile getirdi. 
 
Bu iddianın ortaya atıldığı ilk günden beri "Harçlara Zam Yaptırmayacağız" diyerek sokaklara dökülmüş ve bu bahsedilen zamların durdurulması için birçok ilde yüzlerce öğrencinin, anne-babaların, öğretim görevlilerinin, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti üyelerinin katıldığı yürüyüşler düzenledik. Yürüttüğümüz mücadelelerin son ayağı olarak da bu konunun görüşüleceği Bakanlar Kurulu toplantısının yapılacağı gün orada olacağımızı, mücadelemizi bu zamları durdurmak için yürüteceğimizi sonuna kadar haykırmıştık. Sonuç olarak 10Ağustos günü yapılacak olan toplantının haberini alır almaz soluğu Ankara´da almış ve bu konunun muhatabı olan bir bakanla görüşmek istediğimizi dile getirmiştik.
 
O gün Ankara´da toplanmamızın nedeni, bu zamların yapılamayacağını, bunun hangi gerekçeye dayandırılarak yapılmasının planlandığını bir bakanla görüşmekti. Ancak o gün sabahın erken saatlerinden akşama kadar Başbakanlık kapısında polisler ve Başbakanlık görevliler: tarafından oyalanmış, gönderdiğimiz Genç-Sen Merkez Yürütme Kurulu üyelerinden oluşan temsilcilerin bakanlarla görüşmesini engellemek için her türlü müdahaleye maruz kalmıştık. Bize bakanlıkların özel kalem müdürleri tarafından görüşme sözleri verilmesine, zam kararını bu toplantıda görüşmeyeceklerinin beyan edilmesine karşın günün sonunda zam kararı alan bakanların kaçar gibi toplantının yapıldığı binadan uzaklaştığını gören temsilcilerimiz bakanlarla görüşme isteklerini son kez dile getirdikleri için gözaltına alınmaya çalışılmışlardı.
 
Temsilci arkadaşlarını tüm Ankara halkına taleplerini duyurarak bekleyen Genç-Sen üyeleri de toplantı saatinin bitmesine yakın temsilcilerinin gözaltına alınmak istendiği haberin; alınca arkadaşlarının yanına yürümek istemişler, bunun üzerine de polis üyelerimize gazla, copla, tekmelerle saldırmış, bazılarının yaralanmalarına yol açmıştı. Polisin Genç-Sen´lilere yönelik tutumunu televizyonlar bile bizim tarafımızda yer alarak yer vermişlerdi. Ankara halkının Genç-Sen silere alkışlarla verdiği destek ise mücadelemizin haklılığına olan inancımızı bir kez daha pekiştirdi.
 
İşte o gün, bu ülkenin çocuklarının harçlarına zam yapılmasına karşı çıktığımız için, memur maaşlarına %3 zam yapılırken, öğrencilerin harçlarına %500 zam yapılamayacağını duyurduğumuz İçin bugün hakkımızda dava açılmıştır. O gün orada bulunan, bulunmayan arkadaşlarımızdan 40´ına İzinsiz toplantı ve yürüyüş yaptıklar; gerekçesiyle dava açıldı. Bakanlarla görüşme yapmak isteyen, bizim temsilci olarak seçip gönderdiğimiz MYK üyesi 4 arkadaşımıza bu ´izinsiz´ yürüyüşü yönettikleri gerekçesiyle 1,5 yıldan 3 yıla kadar; aralarında eyleme katılmayanların da bulunduğu 31 arkadaşımıza da eylemlerini sürdürdükleri gerekçesiyle 1,5 yıldan 3 yıla kadar dava açıldı. Haklarında dava açılanların arasında o gün orada olmayanların dahi bulunması ise polisin ve devletin bu davayı açarken hukuka uymadığı, aslında amaçlarının biz öğrencileri ve öğrencilerin ailelerinin gözlerini korkutmak olduğu açıkça görülüyor.
 
Biz yaptığımız eylemin de, yürüyüşün de sonuna kadar arkasındayız. Biz o gün harçlarına zam yapılmak istenen arkadaşlarımızın haklarını aramak için oradaydık. Biz o gün maaşlarına ancak %3 zam yapılıyorken, çocuklarının harçlarına %500 zam yapılan ailelerin haklarını harçlara değil maaşlara zam´ diyerek aramak için oradaydık. Biz öğrencilerin haklar: için kararlılıkla mücadele edeceğini ilan ederek kurulmuş Genç-Sen olarak harç zamlarına karşı açtığımız davayla da süreci takip etmeye devam ediyoruz.
 
Bugün başbakana, devlet güçlerine, polise düşen ise, bu toprakların emekçilerine, çocuklarına yapılan haksızlığa karşı çıkılırken, aralarında orada bulunmayanların dahi olduğu 40 kişiye açılan davanın hukuksuzluğunu açıklamak ve buna müdahale etmektir. Öğrencileri adaba davet etme cüretini gösteren başbakanın adabı bir kez daha tartışma konusu olmuştur.Öğrenci Gençlik Sendikası Asla Yalnız Yürümeyeceksin" diyerek öğrencilerinin hakları için mücadele etmek üzere kurulmuştur ve bunu da başarıyla sürdürmektedir. Bu kişilerin haklarında açılan davalar onlar yanlış bir şeyler yaptığı için değil haklarını arayanların, haklarını arayanların yanında olanların gözünü korkutmak, içindir. Ancak biz yılmayacağız, o gün gazınızdan, copunuzdan yılmadığımız gibi, bugün de davalarınızdan yılmayacağız. Bu memleketin öğrencilerine, halklarına yapılan haksızlıkların sonuna dek karşısında olacağız. Harç zamlarına karşı mücadelemiz yargılanamaz. Bizler bugün burada demokrasinin vazgeçilmez unsuru olarak sendikal mücadelesini yürüten tüm arkadaşlarımız adına üyelerimize açılan davaları kınıyor ve bugün İstanbul’da davaları olan arkadaşlarımıza destek olmak amacıyla sendikamız tarafından tüm yurtta düzenlediğimiz basın açıklamalarıyla hukuk dışı açılan davaları teşir ediyoruz. Mücadelemiz dün olduğu gibi bu günde bütün kararlılığıyla devam edecektir.”

Kaynak : Hakan AYDIN-Erdal BAKIR/08HABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2010, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73