banner72

Giresun'u tehdit eden 94 HES projesi var

MHP Giresun İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Yüksel, Giresun HES'le bölgemizi tehdit ediyor.

Giresun'u tehdit eden 94 HES projesi var

Yüksel, Giresun'daki çeşitli akarsular üzerine kurulması planlanan ve bazıları üzerinde çalışmaların başladığı HES'lerin doğa katliamına yol açtığını belirterek toplumu bu konuda daha duyarlı olmaya davet etti.
HES'lerin bugünkü haliyle yapılması durumunda Giresun'da büyük bir doğa katliamının yaşanacağını belirten Yüksel, bu konuda başta siyasiler olmak üzere yetkilileri göreve davet etti.
MHP Giresun İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Yüksel, Giresun'da Batlama, Pazarsuyu, Aksu, Keşap  Vanazıt, Espiye Gelevera,Yağlıdere've Tirebolu Harşıt  havzaları üzerinde 94 HES yapımı için proje hazırlandığını açıkladı.
Keşap Vanazıt deresi üzerinde 15 km'lik uzunlukta dere yatağı boyunca 4 tane HES projesi olduğunu belirten Yüksel; “Bu gerçekleşirse Vanazıt vadisi biter” dedi.
HES'lere karşı olmadıklarını bu şekildeki proje ile yapımına karşı olduklarını da belirten İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Yüksel; ”Baraj sistemi ile bunlar yapılmalı. Yıllarca Dereli İkisu'ya baraj yapılacak denildi ancak şimdi burada ondan da vazgeçildi”dedi. Yüksel, bölgede Temmuz ayında meydana gelen sel afetinde bozulan dere yataklarının taşkınlara yol açtığını bununda bölgede başlatılan HES çalışmalarından kaynaklandığını söyledi.


Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2010, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73