banner72

GÜ Tıp Fakültesinde bina sıkıntısı sürüyor.

Sivas'ta okuyan GÜ Tıp Fakültesi öğrencilerimizi bir an evvel Giresun'a getirmeyi arzu etmekteYİZ

GÜ Tıp Fakültesinde bina sıkıntısı sürüyor.

Giresun Üniversitesi'nin tıp Fakültesi olarak kullanmayı tasarladığı eski Kale Devlet Hastanesindeki problem çözümlenemiyor.
Üniversite tarafından yapılan açıklamada, hastane binasının 3 Mart 2009 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından 5 yıllığına üniversiteye devredildiği ,  devir işleminden sonra özellikle A ve B bloklarının kullanılamayacak derecede çürük olduğu raporlarının ortaya çıktığı belirtildi. Sürecin devamında, 64 yataklı, acili, yoğun bakımı, ameliyathaneleri olan bir başlangıç hastanesi oluşturma çalışmalarının başladığı ve inşaat ihalesine hazır hale gelindiği, ancak ihale izninin bir türlü izin alınamadığı kaydedildi.
Hastaneyi Temmuz 2010'a yetiştirmek için üniversitenin üzerine düşeni yaptığının bildirildiği açıklamada “Bu konuda eksik olan tek husus, ihalenin yapılması için DPT Müsteşarlığı'ndan gerekli iznin alınmasıdır. Söz konusu izin için çeşitli defalar müracaatlarda ve girişimlerde bulunulmuş olmasına rağmen, bugüne kadar bu izin alınamamıştır” denildi.
DPT'den bu iznin alınmasında karşılaşılan güçlüğün arkasında, Sağlık Bakanlığı'nın Devlet Hastanelerini Üniversiteler ile birlikte ortak kullanma projesinin yattığına dikkat çekilen açıklamada ,
“Ancak Sağlık Bakanlığı, henüz bu projenin hukuksal alt yapısını hazırlayıp hayata geçirememiştir.
Ne zaman hayata geçireceği de, bu gün itibarıyla,  belli  değildir.
Rektörümüz'ün 29 Ağustos 2008  Cuma günü Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ile Ordu'da  TESK Otelde yaptığı görüşmede, Giresun Üniversitesi olarak “ortak kullanıma” hazır olduğumuz ve bu uygulamanın ilk örneğinin Giresun Üniversitesi olmasını arzu ettiğimiz ifade edilmiştir.  Sayın Bakan da, “ortak kullanıma” hukuksal zemin olacak protokol çalışmalarının, o gün için 10-15 gün içinde biteceğini söylemiştir.
Söz konusu görüşmenin ve yazının üzerinden 17 ay geçmiş olmasına rağmen, “ortak kullanıma” dair protokol Sağlık Bakanlığınca henüz hazırlanmamıştır
DPT, Sağlık Bakanlığı'nın bahse konu olan hukuksal alt yapıyı oluşturmasını beklediği için, Üniversitemizin talebini bekletmektedir. Oysa, üniversitemiz, biran evvel ”başlangıç” hastanesine kavuşmayı; DPT'nin gerekli izni vererek, bu işin daha fazla gecikmesinin önlenmesini; Sivas'ta okuyan Tıp Fakültesi öğrencilerimizi bir an evvel Giresun'a getirmeyi arzu etmektedir”dendi. (gazete28)


Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2010, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73