banner72

Gümrükçüoğlu kimi işten attı!

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu basın açıklaması yaptı.

Gümrükçüoğlu kimi işten attı!

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, göreve geldikleri günde bugüne kimseyi “şunun, bunun adamıdır” diye işten çıkarmadıklarını belirterek “Bana böyle bir kişi göstersinler Belediye Başkanlığı görevimi bırakırım” dedi.

Trabzon’da bir restoranda basın mensupları ile kahvaltılı toplantıda buluşan Başkan Gümrükçüoğlu, beraberindeki yardımcıları ile yaptığı çalışmaları anlattı ve basın mensuplarının da sorularını cevapladı. Göreve geldiklerinde hiç kimseyi kendilerinden öncekiler gibi işten atmadıklarını ifade eden Gümrükçüoğlu “Huzursuzluğu oluşturanlar, huzursuzluğu iyi bilirler. Benden önceki belediyenin geldiği gün 63 insanın işine hiçbir gerekçe göstermeden son verilmesi olayını bu şehir yaşadı. Çok önemli itirazlar üzerine 40 tanesi geri alınıp 23 tanesi mahkeme kararı ile geri dönmesine karşın işe başlamadılar, tazminatları verilerek işten çıkartıldı. AK Parti belediyeciliği ve Orhan Gümrükçüoğlu kimi işten attı, iş kanuna muhalefet eden ve etmekte ısrar eden. Bunlar 3 ya da 5 kişiyi geçmez. Kimseyi ‘şunun, bunun adamıdır’ diye işten çıkarmadık. ‘30-34 senelik personel deyip teşekkür edelim’ dedik verdikleri hizmetten ötürü. 10-20 taksitte ikramiyelerini ödemeyelim, bunun için bankadan en uygun şartlarla kredi alıp ödeyelim ve sonra onları emekliliğe davet edelim ve bu konuda hiçbir ayrımcılık yapmayalım. Bir kişi bana göstersin ki ‘siz şunun daha hizmet yılı olduğu halde emekliye sevk ettiniz’, şeklinde bir kişi göstersin bana, siyasi olarak şu partili olduğu için emekliye sevk edilmedi ve ondan daha az hizmet yılı olan bir kişi ‘emekliye sevk edildi’ diye bir kişi göstersinler bana ben belediyedeki görevimden ayrılırım. Herkese eşit ve adaletli davranılmıştır. Bu davranmış sırasında insanlarımız emekliye sevk edilirken, gönülleri alınmaya çalışılmış hizmetlerine teşekkür edilmiştir. Yıla göre bir ayrım yapılmamış hiçbir kadrolu işçi işinden atılmamıştır” diye konuştu.

Şehirdeki otoparklarla ilgili olarak ise Gümrükçüoğlu “Otoparklar konusu Trabzon’da hukuksuzluklar ortadan kaldırılmıştır. Tamamen hukuki yollar izlenerek vatandaşlarımızın çok düşük bedellerle otoparklardan kaçınmamasını amaçlayan bir şekilde belediye tarafından hizmete sokulmuş ve hizmetine devam edilmektedir. Bazı yerlerde ucuz fiyatlardan ötürü insanların devamlı arabalarını bırakmalarından dolayı caydırıcı fiyatların uygulanması uygulamada tutulmaktadır” şeklinde konuştu.

“Kişinin hakkı kişiye kamunun hakkı kamuya” diyen Gümrükçüoğlu “Herhangi birinin hakkını ihlal etmişsek derhal düzeltme cihedine gideriz, kişi haklı olduğunu iddia ediyorsa hukukun verdiği karar boynumuz kıldan ince uyarız. Bu çerçevede Trabzon’daki otoparklarda ‘ben şurayı işgal ettim otopark yaptım, ben belediye ile sözleşme imzaladım beş senede bir lira ödemedim, babamın evi gibi kullanıyorum veya ödüyorum o halde ömür boyu devam edeceğim’ bu olmaz. Belediyenin derdi otoparkçılık değil. Bunun için insanlarımızın sokak aralarına olur olmaz yerlere kaldırımlara araçlarını bırakmamaları için otoparkları kendi işletmesine alıp, ucuz fiyat işlemek istemiştir ancak süreç içerisinde caddelerin bazılarında insanlarımızı mesela esnafımız madem 2-3 liradır araba gözümün önünde dursun diyerek arabasının orada akşama kadar kalmasını tercih etmiştir. Bu nedenle süre artışı ile fiyat artışı yoluna gidilmiştir. İzin alabildiğimiz takdirde bazı noktalarda yeni otoparklar yapacağız, bunları yapıp, sahiplerine işletmeye verelim diye düşünüyoruz. Hukukun dışında hiçbir adım atmadık, hukuk neyse o, mahkeme neyse o. İstediğimiz sonucu elde ettik mi etmedik mi; mevcut haliyle otoparklarımızı devam ettirseydik, ayda 11 milyar lira alacaktık, şu anda ekim ayında otoparklardan gelirimiz 115 bin, eylül ayında 110 bin, ağustos ayında 95 bin, temmuz ayında 51 bin. Amacımız otopark işletmeciliği değil. Fakat sonuç trafiği rahatlatmak açısından hareket edilirken sistematik olarak izlendiğinde bu sonucu bize gösterdi” ifadelerini kullandı.

Gümrükçüoğlu, şehir içi trafik düzenlemelerinin örnek teşkil etmeye başladığını da kaydederek “Bunun için bize Trabzon ve ülke dışından gelenler ‘bunu nasıl sağladınız, trafik akışını nasıl rahatlatabildiniz’ diye öngörülerimizi plan ve programlarımızı incelemeye geldiler. Üniversitelerden bunu nasıl uyguladığımızı görmeye geldiler” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar bin 200 vatandaşa iş imkanı sağladıklarını da kaydeden Gümrükçüoğlu “Tüm kamu kurum kuruluşlarına bize gelen müracatları yönlendirdiğimizde bin 200 vatandaşımıza iş imkanı sağladık” bilgisini verdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2010, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73