banner72

Gündoğdulu Afetzedelere Müjde !

Gündoğdu'daki heyelanda evleri yıkılan ve hasar gören afetzedelerin kira parası, TOKİ evleri tamamlanıncaya kadar devlet tarafından ödenecek

Gündoğdulu Afetzedelere Müjde !

Rize'nin Gündoğdu Beldesinde 26 Ağustos tarihinde meydana gelen ve 14 kişinin ölümü ile sonuçlanan sel ve heyelanlarda evleri yıkılan ve hasar gören afetzedelerin kira parası, beldede TOKİ evleri tamamlanıncaya kadar devlet tarafından ödenecek.

Gündoğdu Belediye Başkanı Süleyman Yıldız, Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneğinde yaptığı basın açıklamasında büyük yıkımlara neden olan afeti hatırlatarak bir daha bu ve buna benzer afetleri yaşamamayı umut ettiklerini söyledi.

Afetin büyüklüğüne bakıldığında ölü sayısının az olduğuna dikkat çeken Yıldız, "Kayıp olan Havva Kopuz isimli vatandaşımızla beraber 14 vatandaşımız meydana gelen sel ve heyelanlar sonucu yaşamını yitirdi. Felaketin büyüklüğü açısından bu kadar kayıp çok az. Keşke o 14 kişi de vefat etmeseydi ve afeti sadece maddi kayıplarla atlatsaydık." dedi.

Güngoğdu'nun belde olmasının kendileri açısından çok büyük bir sıkıntı olduğunu ifade eden Yıldız, "İyidere'den Fındıklı ilçesine kadar uzanan sahil bölgesindeki ilçeler arasında tek belde olan yer Gündoğdu beldesidir. Beldemiz Rize'de bulunan 6 ilçeden fazla nüfusa sahiptir. Belde olduğumuzdan dolayı kamudan yatırım alamıyoruz. Ama gerek afetten önce gerekse afetten sonra yaptığımız çalışmalarla beldemizi geliştirip büyütme çabasındayız." dedi.

Beldede afet sonrası yapılan ve yapılacak olan yatırımlar hakkında da bilgiler veren Yıldız, "Beldede afetten sonra evleri yıkılan ve oturulamayacak halde hasar gören evler içerisinde 168 afetzedemiz var. TOKİ tarafından beldede yapılması planlanan afetzede konutları için beldedeki vatandaşlarımıza ait 14 bin 100 metrekarelik bir alanı dönümü başına vatandaşlara 175 bin lira ödeyerek satın aldık. TOKİ tarafından çok hızlı bir şekilde sürdürülen projede ihale yapıldı ve yetkili müteahhit firmaya devredildi. 4'ü kapıcı dairesi olmak üzere 6 blok halinde her bir katında 4 daire bulunacak olan 172 konutun 2011 Haziran ayında bitirilerek vatandaşlarımıza teslim edilmesini amaçlıyoruz. Devlet konutların yapılacağı arsaların parasını karşılamazsa bu dairelerin her birinin maliyeti 76 bin lirayı bulacak ve aynı fiyata ilk iki yıl ödemesiz, iki yıldan sonra 20 ay vadeyle aylık 317 lira ödeme ile afetzedelere teslim edilecek. Devlet tarafından arsa paraları karşılandığında ise ayın daireler 61 bin 900 lirayı bulan fiyatlarla aynı şekilde ilk iki yıl ödemesiz, iki yılın ardından 20 ay vadeyle aylık 228 lira ödeme ile teslim edilecek" diye konuştu.

AFETZEDELERE 400 LİRA KİRA PARASI

Yıldız, sel ve heyelanlarda Veliköy Deresinin büyük sıkıntılar yaşanan bir bölge olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu; "Derede, 2 milyon 300 bin liraya ıslah çalışmaları yapılması adına ihale yapıldı. Şu anda derede ıslah çalışmaları var. Derenin iki tarafına da duvarlar yapılacak. Derede daha önceden uygun şartlarda yapılmayan tüm köprüler yıkılarak yerine 4 yeni köprü yapılacak. Gündoğdu-Veliköy arasındaki karayolunda 4 kilometrelik alanda asfalt dökülerek modern bir yol yapılacak. Bu asfalt maliyeti tahminen 5 milyon TL'yi bulabilir. Yapılacak olan asfalt yolun iki yakasına yürüyüş alanları yapılacak. Afette aşırı toprak kaymaları sonucu su şebekelerimiz tamamen yok olmuştu. Belde de şu an itibariyle su su-ıkıntısı yok ama 1 milyon 800 bin lira maliyetle son derece modern bir su şebekesi tekrardan yaptıracağız. 1 milyon liralık bir maliyetle de altyapımızı yenileyeceğiz. Mahallelerimizde toprak kaymaları sonucu tehlike arz eden noktalarda istimlak duvarları yaptıracağız. Afette 705 aileye, kullanılır haldeki çay tarlalarını zarar görmesinden dolayı zararlarına karşılık afetten sonra yeni yılda belde yapılması planlanan işlerin maliyeti 30 milyon TL'yi buluyor. Başbakanlık kanalıyla 4 buçuk milyon TL dağıtıldı. Afetten sonra 168 vatandaşımız içinde kiraya çıkmak zorunda kalan ailelere 400 TL'lik kira yardımı yapılacak. Bu kişiler TOKİ konutlarının yapılıp teslim edileceği tarihe kadar ellerindeki kira makbuzlarını getirdiğinde kendilerine bu kira bedeli verilecek."

Yıldız, afetten sonra tüm yapılan hizmetlerin bir anda yerle bir olduğunu ancak umutsuz olmadıklarını söyleyerek, "Gündoğdu için beldenin merkezini değiştirecek yönde projelerimiz var. Belde de kentsel dönüşüm planlaması kapsamında pasajlar, iş merkezleri, spor kompleksleri, sosyal aktivite alanları ve daha birçok yenilik yapmayı planlıyoruz." dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2010, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73