Gürcistan'a Gidecekler Dikkat!

Rize İl Emniyet Müdürlüğü Gürcistan'a seyahat edecek vatandaşlara uyarıda bulundu. İşte İl Emniyet Müdürlüğü'nün uyarılarının yer aldığı o açıklama:

Gürcistan'a Gidecekler Dikkat!

Türkiye ile Gürcistan arasında nüfus cüzdanı ile geçişlerin başlamasının ardından yaşanabilecek sorunlara karşı Rize Emniyet Müdürlüğü vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Rize İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Batum Başkonsolosluğu ile görüşüldüğü belirtilerek, vatandaşlara seyahatlerinde bazı tavsiyeler verdi.

Vatandaşların Gürcistan seyahatlerinde mutlaka pasaport ya da kimlik bulundurması gerektiği vurgulanarak, bunların yanı sıra ikinci bir resimli kimlik belgesinin faydalı olacağı belirtildi.

DİKKAT ETMEZSENİZ HAPİS CEZASI ALABİLİRSİNİZ

Gürcistan'da son zamanlarda Türk vatandaşlarının mağdur olduğu yönünde haberlerin basında yer aldığı anımsatılarak, şu ifadelere yer verildi: ''Kimseden emanet paket veya eşya kesinlikle kabul etmeyiniz. Aracınıza tanımadığınız kişileri almayınız. Aracınızda kesinlikle ateşli silah ve mermi bulundurmayınız. Aracınız adınıza kayıtlı değil ise yanınızda Gürcistan'ın ülkemizdeki dış temsilciliklerince onaylanmış araç kullanma vekaletinin İngilizce veya Gürcüce tercümesini bulundurunuz. Pasaportunuzda, Gürcistan toprağı olan Abhazya'ya deniz yoluyla, başka ülkeler üzerinden seyahat ettiğinizi gösteren damga veya mühür bulunduğu takdirde Gürcistan'a girişinizde para veya hapis cezasına çarptırılabileceğinizi dikkate alınız.''

30 BİN LARİ VE ÜZERİ EŞDEĞER PARA BİLDİRİLMEZSE PARAYA EL KONULACAK

Bir kişinin yanında 30 bin lari veya üzerinde Türk lirası veya döviz bulundurması halinde gümrük memurlarına önceden sözlü veya yazılı olarak beyan etmesi gerektiği belirtilerek, beyan edilmeyen nakit paraya el konulacağı kaydedildi.

ET VE SÜT ÜRÜNLERİNİN GÜRCİSTAN'A SOKULMASI YASAK

Açıklamada, et ve süt ürünlerinin Gürcistan'a sokulmasının yasak olduğu, araçla seyahat eden yolcuların ayda bir defaya mahsus olmak üzere toplam 500 lari değerinde ticari mahiyet taşımayan eşyayı beraberinde götürebileceği, gümrük memurlarının talimatlarını yerine getirmeyen veya itiraz eden yolculara bin lari para cezası uygulanacağı ifade edildi.

Alınan tedbirlere rağmen sorun yaşayan vatandaşların Batum Başkonsolosluğuna başvuruda bulunmaları kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2012, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER