banner72

Hamsi ihracatında düşüş

Hamsi ihracatında düşüş döviz gelirinde artış

Hamsi ihracatında düşüş

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği (DKİB) Genel Sekreteri İdris Çevik, bu sezon hamsi ihracatında düşüş yaşandığını ancak döviz gelirlerinde bir artış olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili bilgiler veren DKİB Genel Sekreteri İdris Çevik, hamsi ihracatının ağrılıklı olarak Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını belirterek " Trabzon'da Avrupa Birliği kriterlerin de 3 tane tesis var. Buralarda işlenen ve dondurulan hamsiler Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediliyor" dedi.
Bu yıl hamsi rekoltesinin düşük olduğunu ve küresel ekonomik kriz nedeniyle ihracatın az olduğuna dikkat çeken Çevik " Rekolte düşük, Avrupa'ya baktığımız da küresel kriz var fakat toplam gelire baktığımız da döviz girdisinin önceki yıllara göre arttığını görmekteyiz. Bunun sebebi rekoltenin düşük olması nedeni ile hamsi fiyatının yükselmesidir" şeklinde konuştu.

Bu yıl toplam 17 ülkeye hamsi ihracatı yaptıklarını belirten Çevik" Bu ülkelerin başında Avrupa Birliği ülkeleri özellikle de gurbetçi vatandaşlarımızın yoğun olduğu ülkeler yer almaktadır. En çok ihracat yaptığımız ülkelerin başında 401 tonla Almanya gelmektedir. Daha sonra bu ülkeyi 181 tonla Belçika, 151 tonla Fransa, 108 tonla İtalya ve 70 tonla da Hollanda takip etmektedir" diye konuştu.

Son 3 sezona baktığımızda 2007-2008 sezonunun bin 488 tonla en iyi hamsi ihracat sezonu olduğunu ve o dönemde 5 milyon 154 bin dolar ihracat geliri sağlandığını kaydeden Çevik "Geçen sezon ise Avrupa'da küresel kriz olduğu için bu sayı bin 339 tona düştü. Avrupa'daki küresel krizin bu sezonda devam etmesi bu sezonki ihracatın düşük olmasında etkili olmuştur.

Bu yılla geçen yılı kıyaslarsak geçen yıla baktığımız da bin 339 ton hamsi ihracatına karşılık 4 milyon 158 bin dolar gelir getirirken bu yıl ihraç edilen bin 95 ton hamsiye karşılık 4 milyon 320 bin dolar girdi sağlanmıştır" şeklinde sözlerini tamamladı.


Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2010, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73