banner72

Hayati Yazıcı Adaylığını Değerlendirdi !

AK Parti Rize Milletvekili Adayı Hayati Yazıcı Rize'den milletvekili adaylığını yorumladı.

Hayati Yazıcı Adaylığını Değerlendirdi !

Ben de Başbakan olsam listede aynısını yapardım’

AKP listeleri açıklandı ve bir çok bakanın yerinin değiştiği görüldü. Siz İstanbul’dan Rize’ye geçtiniz. Galiba kabineye sürpriz oldu...

Sadece kendi adıma yorum yapabilirim: Bunları Sayın Başbakanımız kafasında planlamış. Bunu da son günlerde yaptığı kanısında değilim. Bana Başbakanımız bu listeleri yaparken çalışmayı daha önce başlattı gibi geliyor. Teşkilatlarla konuştu. Bence Bakanların başarıları veya başarısızlıklarıyla alakalı bir tasarruf değil.

Neden değişikliğe gidildi peki?

Siz de görüyorsunuz; Bakanlar belli yerlerde kümelenmişti. İstanbul, Ankara gibi. Gittiğimiz bir çok yerde, ‘İlimizden bakan istiyoruz’ diyorlardı. Biz de, “Biz Türkiye’nin bakanıyız, Başbakan Türkiye’nin Başbakanı” diyorduk. Bence doğru oldu. Bana sorduklarında, “Ben de AK Parti’nin genel başkanı olsam, Tayyip Erdoğan da Bakan olsa, aynısını yapardım” diyorum (gülüyor). Rize siyaset açısından zor bir ildir ama çoğulcu demokrasiye geçtiğimiz günden bu yana hep önemli, önde olmuştur. Bazen değişiklik ferahlığa yol açar. İnsanlar kendilerini temsil edenlerle ilgili negatif konuşmasalar da, devamlı onları görmekten kaynaklanan bir değişim arzusu oluyor. Teşkilatta da, halk katmanlarında da bunu hissediyorsunuz. Değişikliğin önemli sebeplerinden biri budur.

Siz Rize’de mutlusuyuz yani...

Evet. Kimsenin adına konuşmuş olmayayım ama bence yapılan tasarruf doğrudur.

En büyük süprizi ise Selma Aliye Kavaf yaşadı. TBMM dışında kaldı. Üstelik kurulduğu günden bu yana partinizde olan bir isim...

Sayın Başbakan bunu cevapladı zaten. Benim gözlemim: Biz genelde bir aile kümesinden iki kişiye belli pozisyonları vermiyoruz. Selma Hanım’ın ablası bizim partimizin kurucusu. Onun eşi bir çok defa aday oldu. Sanıyorum o aday olunca böyle bir tasarruf gerçekleşti.

Sizce başarısız bulunmasının etkisi yok mudur bu kararda?

Bana göre kesinlikle Selma Hanım’ın başarılarıyla alakalı bir tasarruf değildir. Kadın Kolları Başkanlığı yaparken 5 yıl birlikte çalıştık. Çok doğrucudur, duruşu olan bir insandır. Bana göre bakanlığı da başarılıdır ama tasarruf böyle olmuştur. Bu bilgi değil tamamen yorum yapıyorum.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2011, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73