banner72

Hopa Tüneli Başlıyor

Artvinlinin yıllardır hayal ettiği ve birçok can kaybına neden olan Artvin-Hopa Yolu Cankurtaran mevkiindeki bölgeye yapılacak olan Hopa Tüneli inşaat

Hopa Tüneli Başlıyor
Üzerinde çok konuşuldu, tartışıldı, sözler verildi. Siyasilerin en çok üzerinde vurgu yaptıkları oy aldıkları bir konu oldu. 690 metre rakımlı Cankurtaran Geçidinin altından yapılacak olan Tünel, 25 Mart 2010 tarihinde Yücetepe –Ankara adresinde bulunan Karayolları Genel Müdürlüğü Sitesi A Blok Zemin Kat Küçük Toplantı salonunda 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 19. maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek.
 http://www.08haber.com/resimler/haber/cankurtarantuneliihaleB.jpg
HOPA CANKURTARAN TÜNELİ YAPILACAKTIR!
Başbakan Recep tayip Erdoğan’ın 15 Ağustos 2009 tarihinde Artvin Arhavi ilçesi ziyareti sırasında Hopa Cankurtaran Ttüneli'nin yapılacağını belirterek şunları söylemişti;
“Hopa Cankurtaran Tüneli yapılacaktır. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun”. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında kameralar önünde verdiği söz Cankurtaran Tüneli yapımının artık gerçekleşeceği olarak yorumlanmıştı. 50 yıldır siyasilerin Tünel hakkında verdikleri sözler, sadece sözde kalmış belgeye dönüşememişti. Başbakan’ın verdiği sözden üç ay sonra “Yüksek Planlama Kurulu”ndan Tünel'in yapılması yönünde bir karar çıktı. Bu kararın anlamı buradan geriye dönüşün olmadığı olarak yorumlandı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Artvin’in Arhavi İlçesinde verdiği söz imzaya dönüşmüş,  Hopa Cankurtaran Tüneli’nin ucu görünmüştü.
12 Aralık 2009 Cumartesi günü Artvin AK Parti Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, bu kararı basın toplantısı ile duyurmuş, bundan sonraki aşamanın ihale olduğunu belirtmişti.
 
Gidiş- dönüş olarak yapılacak olan tünelin uzunluğu 5 bin 228 metre. Toplam 10.456 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak. Konu ile ilgili telefonla bilgi aldığımız Artvin Milletvekili Ertekin Çolak şunları söyledi;
 http://www.08haber.com/userfiles/image/cankurtarantuneliihaleB_3.jpg
BİZE DUDAK BÜKENLER NE DİYECEKLER!
“Hopa Cankurtaran Tüneli konusunda Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekten çok büyük etkisi olmuştur. Sayın Başbakanıma buradan teşekkürlerimi sunuyorum.  Biz Cankurtaran Tüneli konusunda sürekli çalışmalar içinde bulunduk. 10 Haziran 2009 tarihinde Meclis binasının içinden Radyo 08’e canlı olarak bağlanarak bu tarihi müjdeyi vermiştim. Ancak kimileri inanmadı. Dudak büktü. Ama gelinen nokta onların yüzünü kızartmaya yeter de artar bile. Bu Artvin için bir milattır. Artvin’e memleketimize hayırlı uğurlu olsun. Bu benim için tarifi imkânsız bir mutluluktur.”
 
Hopa Cankurtaran Tüneli, yalnızca Artvin’in değil Karadeniz Bölgesini Doğu Anadolu’ya bağlayan önemli bir proje olacağını dile getiren AK Parti Artvin İl Başkanı Tuncer Başer de müjdeli haber sonrası Radyo 08’de canlı yayına katıldı.  Başkan Başer, Tünel hakkında şunları söyledi;

SAYIN BAŞBAKANIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM!
“2002 yılından beri AK Parti Artvin teşkilatının içinde yer alan, kurucu üyelerden birisiyim. Bugün il başkanıyım. Bu haber benim siyasi hayatımda çok önemli bir dönüm noktasıdır. Artvin Hopa Cankurtaran Tüneli için herkesin mutlaka emekleri vardır. Siz yazılarınızla, yayınlarınızla, biz siyasetçiler icraatlarımızla, halk sürekli dile getirerek, şoförler o geçitte çektikleri çilelerle bu konuyu sürekli gündemde tuttuk. Bugüne kadar 50 yıllık rüya olarak tabir edilen Hopa Cankurtaran Tüneli hep verilen sözler altında kaldı. Hiçbir somut adım atılamadı. Ta ki, Sayın Başbakan’ın Arhavi’ye gelerek söz verinceye kadar. Üç ay sonra da Yüksek Planlama Kurulundan karar çıkartıldı. Nihayet bugün ihale tarihi açıklandı. 25 Mart 2010 tarihinde Hopa Tüneli ihalesi yapılıyor. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Artvin halkı adına sonsuz teşekkür ediyorum. Sayın Başbakanımızın burada çok özel gayretleri var. Biz ve bizden önceki il yönetimi hep bu konuyu Sayın Başbakana ilettik. Bir konu buydu bir diğeri üniversiteydi. Üniversite 2007’de açıldı. Tünel ihalesi de 25 Mart’ta yapılıyor.
 
BU TÜNEL ERZURUM, ARDAHAN KARS İÇİNDE ÇOK ÖNEMLİ!
Bu tünel sadece Artvin’i değil Doğu Anadolu ve Kars Ardahan yönüne gidecek araçlar içinde çok faydalı olacak. Türkiye’nin en uzun tüneli olacak bu proje Artvin için gerçekten milattır. Artvin’in bir tünel öncesi olacak bir de tünel sonrası. Aradaki farkı da Tünelden araçlar akmaya başladığında yaşayarak göreceğiz. Bu Geçit anılarda, şiirlerde, makalelerde kalacak. Buradan emeği geçen herkese isimlerini saymaya kalkarsam saymakla bitiremem herkese teşekkür ediyorum. Artvin’imize, bölgemize hayırlı uğurlu olsun.
 
CANKURTARAN EN ZOR GEÇİTLERDEN BİR TANESİDİR!,
Cankurtaran Geçidi Türkiye’nin en zor geçitlerinden biri olarak biliniyor. 690 rakımlı bu geçit özellikle kışın oldukça zor coğrafyaya dönüşerek “Geçit vermez Geçidi”ne dönüşüyor. Bugüne kadar birçok kişinin can verdiği, yaralandığı yer olan Cankurtaran, Karadeniz’i paralel olarak kesen bir duruş sergiler. Bazen kışın helikopterlerin bile geçemediği günler olabiliyor. Artvin ilinin Karadeniz’e açılan tek kapısı olan bu zorlu geçit birçok makaleye, ağıtlara ve şiirlere konu olmuştur. Hopa Cankurtaran Tüneli’nin yapılması ile Artvin- Batum Havaalanı arasındaki mesafe 1 saat 30 dakikaya iniyor. Özellikle barajların yapılması ve üniversitenin açılması ile Tünel ihtiyacı hat safhaya ulaşmıştı. Birçok akademisyen, öğretmen, hatta Artvinliler sırf bu geçit yüzünden seyahat etmekten çekiniyor, Artvin’e gelmek istemiyorlardı. Artvin, en çok gelişen iki ilçesi Arhavi ve Hopa’dan kopuk kalıyordu. Hopa, Artvin Cankurtaran Tüneli, Artvin’in bu ilçelere ve Batum Havalimanına daha da yaklaşarak gerek kayak turizmini, gerek üniversitesini daha da geliştirerek layık olduğu yere taşıma şansını yakalayacaktır.

Kaynak : Sami Özçelik/08 Haber

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2010, 22:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73