banner72

İkizdere HES’i AKP’yi Çatlattı!

Rize İkizdere’nin Akp’li Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu, Bölgenin Sit Alanı İlan Edilmesini Ve Hes’lere İzin Verilmemesi Kararını Destekledi. Kösoğlu, "Hes’ler İkizdereyi Öldürür” Dedi.

İkizdere HES’i AKP’yi Çatlattı!

Rize’nin İkizdere Vadisi’nin Koruma Kurulu tarafından SİT alanı ilan edilmesiyle bölgedeki 22 HES Projesinin rafa kalkması AKP içinde de tartışma yarattı.

İkizdere’nin AKP’li Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu hükümetin aksine kararı destekleyerek “İkizdere’ye HES yapılması doğayı öldürür, bir cinayettir” dedi. Çevreciler de HES’lerin sağlayacağı düşük enerji oranlarına karşılık doğanın ve insanların büyük zarar göreceği görüşünde.

Enerjiye karşılık çevre

İkizdere’nin SİT alanı ilan edilerek 22 HES projesinin rafa kalkmasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu sert tepki göstermişti. Bakan Eroğlu çevrecileri “Bir yerlerden para almakla”bile suçladı. Buna karşın AKP içinden çok farklı bir ses yükseldi. İkizdere’nin AKP’li Belediye Başkanı Hasan Kösoğlu şunları söyledi: “Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun verdiği karar doğanın yararına bir karardı. Hem doğaya hem enerjiye ihtiyacımız var ama doğaya daha çok ihtiyacımız var. Ben 22 HES Projesi’ne karşıyım. Bu vadiler 22 tane elektrik santrali kaldıracak durumda değil” HES’lerin yapılmasının enerji sorununu çözmeyeceğini vurgulayan Kösoğlu hükümetin Meclis’e sunduğu yasa tasarısını da değerlendirdi: “22 santral bu vadinin ölümüne sebep olacak. Çevre Bakanlığı’nın oluşturacağı kurulda sadece iki sivil toplum kuruluşu temsilcisi olması yetersiz, daha fazla olabilirdi.”

Çevreciler de tepkili

2023 yılına kadar yapılması planlanan yaklaşık 2 bin HES’in tamamlanması durumunda Türkiye enerjisinin yüzde 5’lik bir kısmını karşılayacağına dikkat çeken Doğa Derneği’nden Yücel Sönmez şu değerlendirmeyi yaptı: “Buna karşılık biyolojik çeşitliliğin tamamı yok olabilir. Ayrıca 2 milyon insan göç edebilir. Ciddi sosyal maliyetleri de olacak. Enerji üretmek için başka alternatifler var ama devlet her şeyi kaynak olarak görüyor. Devletin bir an önce ciddi bir enerji politikası oluşturması gerekiyor.’’ Sönmez, üzerlerine HES kurulmasıyla birlikte derelerin suyu kullanılarak yapılan tarım ile kimi vadilerdeki turizm faaliyetlerinin son bulacağına dikkat çekti. (Taraf)

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2010, 21:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73