banner72

İP'den Zavendikli Tepkisi

İşçi Partisi İl Başkanı Metin Sina Kan, geçtiğimiz yıl ölen Mustafa Yıldız'ın anma toplantısına tepki gösterdi....

İP'den Zavendikli Tepkisi

Geçtiğimiz yıl Rize’de ölen Zavendikli Mustafa Hoca diye anılan Mustafa Yıldız’ın ölüm yıl döneminde Rize Belediyesinin örgütlü çalıştığını ifade eden İşçi Partisi Rize İl Başkanı Metin Sina Kan, “İpsiz Recep anılırken kimse kılını kıpırdatmıyor ama bu tür adamların anılmasında Belediye 15 gün önceden çalışmalar başlatıyor. Merak ediyorum Ziya Hurşit ne zaman anılacak” diyerek tepki gösterdi.

Kan yaptığı yazılı açıklamada “Sekiz yıllık AKP iktidarı döneminde Türkiye kabuk değiştirdi. Büyük Türk Devrimiyle kurulan laik Türkiye Cumhuriyeti geride bıraktığımız doksan yıl içerisinde  HALKÇI,DEVRİMCİ,LAİK ve BAĞIMSIZLIKÇI bir kabuk oluşturmak için kendi yapısına uygun bir yola girmişti.ATATÜRK'ün ölümünden hemen sonra Türkiyenin yönetimine gelenler bu yoldan çıkmış rotayı ATLANTİK ötesine çevirerek bu kabuğun oluşmasını engellemişlerdir. ATATÜRK devrimlerini tamamlayamayan Türkiye ,geldiğimiz noktada tarikatların, şeyhlerin ve şıhların istediği doğrultuda kabuk değişikliği yapan bir ülke durumuna gelmiştir.

Laik Türkiye Cumhuriyet'ini koruyan, savunan siyasetçiler , bilim adamları, gazeteciler, yazarlar ve askerler GLADİO'nun tetikçileri tarafından kimi zaman öldürüldü kimi zamanda uyduruk belgelerle, gizli tanık iadeleriyle tertipler düzenleyerek zindanlara atıldı. Bu vatan için şehit düşenler, gaziler, milli kahramanlar bilinçli bir şekilde hafızalardan silinerek unutturulmaya çalışılırken diğer taraftan tarikatların,şeyhlerin, şıhların önü açılmış ve devletin en önemli kurumlarını ele geçirmişlerdir. Devlet içerisinde devlet olmuşlardır. Vatananımızı parçalamak için emperyalistlerle işbirliği yapan Seyid Rızalar , Şeyh Saitler , Sayidi Nursiler ölüm yldönümlerinde resmi törenlerle anılmaya başladıktan sonra arkasından Anadoludaki uzantıları olan tarikat müritleride aynı şekilde ölüm yıldönümlerinde anılmaya başlanmıştır.

Bunun ilk örneği bildiğim kadarıyla Rize'de gerçekleşmiştir. Rize belediyesi geçen sene vefat eden bir tarikat mensubu olan (Zavendikli Mustafa Yıldız'ı) hummalı bir çalışma yaparak 23.10.2010 tarihinde hem mezarı başında hemde Kültür Sitesi salonunda geniş katılımlı resmi törenle anma toplantısı düzenlemiştir. Rize belediyesi öncülüğünde tarikat mensubu (Zavendikli Mustafa Yıldız'a) yapılan bu anma toplantısı, bizim aklımıza yine Rize belediyesi öncülüğünde yapılan Kurtuluş Savaşı Kahraman'ı İpsiz Recep'in ölüm yıldönümünde yapılan anma toplantısını getirmiştir. Zavendikli Mustafa Yıldız'ın anma toplantısı için afiş ve davetiye bastırıp 10 gün önceden çalışma başlatan Rize beledyesi İpsiz Recep'in anma toplantısında hiçbir çalışma yapmamıştır.dolayısıyla İpsiz Recep'in anma toplantısına katılım çok az olmuştur.

İpsiz Recep 2006 tarihine kadar ölüm yıldönümlerinde zaten Rize'de anılmıyordu. İşçi Partisi Rize il başkanlığının öncülüğünde İpsiz Recep ilk olarak 2006 yılında sahil parkındaki büst'ü önünde kalabalık bir halk kitlesi tarafından ölüm yıldönümünde anılmıştır. Daha sonra dönemin Rize valisi Sy. Kasım ESEN'in girişimiyle İşçi Partisi'nin de görüşü alınarak İpsiz Recep'in 2008 yılından itibaren  resmi törenle anılması uygun görülmüştür.

Tarih'e not düşülsün diye bunları yazıyorum. Sayın Kasım ESEN , İpsiz Recep'in resmi törenle anılmasından yana tavır koymasaydı İpsiz Recep bugün Rize'de resmi törenle anılmayacaktı.Çünkü Rize belediyesi İpsiz Recep'in resmi törenle anılmasına kesinlikle sıcak bakmıyordu.Sayın Kasım ESEN'in anma töreniyle ilgili belediyeyle yaptığı telefon görüşmesinin tanığıyım.Sayın Vali benim yanımda bu telefon görüşmesini yapmıştır.

Büyük önder ATATÜRK'ün öncülüğünde kurulan Laik Türkiye Cumhuriyet'inde belediyeer, şehitlerimizi, gazilerimizi ve milli kahramanlarımızı sözde anarken Cumhuriyet yıkıcılarını hassasiyet göstererek özde anmaktadır.

BOP eş başkanı, Recep Tayyip ERDOĞAN iktidar olana kadar Türkiye'de ölüm yıldönümlerinde başta MUSTAFA KEMAL ATATÜRK olmak üzere Cumhuriyeti kuranlar ve milli kahramanlar resmi törenle ölüm yıldönümlerinde anılırdı. Recep Tayyip ERDOĞAN iktidarı ele geçirdikten sonra Cumhuriyet yıkıcılarıda resmi törenlerle anılmaya başlandı. Hem ATATÜRK'ü anacaksın hem Said'i Nursi'yi veya şeyh Said'i anacaksın, olmaz böyle şey.ATATÜRK'ün anıldığı düzende Said'i Nursiler anılmaz. Said'i Nursilerin de anıldığı düzende ATATÜRK anılmaz. Bugünkü düzen Said'i Nursi düzenidir. Bu düzende ATATÜRK anılıyorsa büyük bir takkiyedir. Said'i Nursi düzeni devam ederse bu takkiye bir gün gelecek ortadan kalkacaktır. Yani ATATÜRK anılmayacaktır.

ATATÜRK Milliyetçileri , yurtseverler elimizi çabuk tutmalıyız. ATATÜRK heykellerinin yıkılmasını beklemeden, Türkiye'nin parçalara bölünmesini beklemeden teek yumruk olmalıyız ve bu düzeni yaratan AKP'yi hiç vakit geçirmeden iktidardan uzaklaştırmalıyız” dedi. (Karadeniz Gündem)
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2010, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73