banner72

İran'dan ABD'ye yaptırım

ABD ve Avrupa Birliği tarafından yaptırım uygulanan İran misillemeye hazırlanıyor.

İran'dan ABD'ye yaptırım
Birçok üst düzey yöneticisine ABD ve Avrupa Birliği tarafından yaptırım uygulanan İran, 26 ABD yetkilisine insan haklarını ihlal ettiklerini öne sürerek yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyon Sözcüsü Kazım Celali, 26 ABD yetkilisine yaptırım öngören tasarının bu komisyonda Salı günü görüşülerek son halini aldıktan sonra genel kurulda oylamaya sunulacağını bildirdi.

Resmi İRNA ajansının haberine göre, Celali, isim vermediği ABD'liler hakkında yaptırımın yanı sıra ceza verilmesinin de tasarıda öngörüldüğünü kaydetti.İranlı milletvekili cezaların ne olacağı hakkında bilgi vermedi.

Sözcü, söz konusu 26 ABD yetkilisinin, "Irak ve Afganistan'ın da aralarında bulunduğu dünyanın diğer bölgelerinde insan haklarını ihlal ettiklerini ayrıca terörizme destek verip ve uyuşturucu kaçakçılığında iştirak ettiklerini" söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Batılı müttefikleri, İran'ın tartışmalı nükleer programı ve insan hakları ihlalleri suçlamasıyla birçok İranlı üst düzey yöneticiye çeşitli yaptırımlar uyguluyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2011, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73