banner72

İşçi Bedel Ödemek Zorunda Değil

Öz Gıda-İş Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Serdar, ''Tek Gıda-İş Sendikası'nın yetki alması kendi hataları nedeniyle gecikmişse bunun bedelini işçi ödemek zorunda değildir'' dedi.

İşçi Bedel Ödemek Zorunda Değil

Serdar, sendikanın il temsilciliğinde, Öz Gıda-İş Sendikası Rize İl Temsilcisi Tevfik Hançeroğlu ile yaptığı basın toplantısında, Ankara'nın kışında 78 gün direnen Tekel işçilerinin direnişlerini, bu kez İstanbul'daki sendikalarının genel merkez binası önünde sürdürdüklerini belirtti.

Ankara'daki eylemde işçilerin direnişini günlerce gündeme getiren bazı medya organlarının bu kez direnişi gündeme getirmediklerini savunan Serdar, ''Her gün ziyaretlerine gelen siyasetçiler, sanatçılar da artık yanlarına uğramıyor. Tekel işçileri bunları sineye çekiyor, ama yıllarca aidat ödedikleri sendikalarından dışlanmayı kabul edemiyorlar'' dedi.

Tek Gıda-İş Sendikası'nın Tekel işçilerini kaderine terk ettiğini iddia eden Serdar, ''Bunun böyle olacağı çok önceden belliydi. Çünkü Tekel işçilerinin Ankara direnişi, işçilerin 4/C taleplerine yönelik hükümet ve Anayasa Mahkemesi hiçbir somut adım atmadığı halde Mustafa Türkel tarafından sona erdirilmişti. Şimdi ne oldu da Türkel, dün işçilere 'gitmeyin' dediği 4/C'ye 'gidin' diyor. Bunun için Türkel, Tekel işçisinden kaçıyor. Tekel işçisi de kendilerine bu oyunu oynayan kişileri kovalıyor'' diye konuştu.

Kovalamacanın dün, Türkel'in işçiler tarafından yumurta yağmuruna tutulması ile yeni bir boyut kazandığını kaydeden Serdar, şöyle dedi: ''Bu manzara emek mücadelesi verenler için üzücü bir durumdur. Ancak Türkel, Tekel işçilerine yaptıklarının cezasını çekiyor. Türkel sadece Tekel işçilerinden değil, ÇAYKUR işçisinden de çekeceğe benziyor. Çünkü ÇAYKUR işçilerini ziyaret eden bazı Tek Gıda-İş Sendikası yetkilileri, yetkili alacaklarını ve geriye dönük sendika aidatının hepsini alacaklarını söylüyor. Yetki almaları kendi hataları nedeniyle gecikmişse, bunun bedelini işçi ödemek zorunda değildir. Tüm bu yaşananlar, Tek Gıda-İş Sendikası'nın sendikacı olmadığını gösteriyor.''

Tevfik Hançeroğlu ise, Öz Gıda-İŞ Sendikasının yetkiyi alması halinde işçilerden geriye dönük aidat almayacaklarını belirterek, böylece 20 milyon liraya yakın paranın işçide kalacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2010, 21:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73