banner72

İşçi eylem yaptı, Rize çöplük oldu!

Rize Belediyesi ile anlaşamayan 60 temizlik işçisi iş bırakınca Rize’de çöp toplama hizmeti aksadı.

İşçi eylem yaptı, Rize çöplük oldu!

 

GÖKTÜRK FIRAT
Rize Belediyesi’ne bağlı RİBELSAN Şirketi bünyesinde çalışan 106 temizlik işçisinden 66’sı belediye ile anlaşamayıp iş bırakınca şehirde çöp toplama hizmeti aksadı.

Rize Belediyesi’ne bağlı RİBELSAN isimli şirket bünyesinde çalışan 106 temizlik işçisi, geçtiğimiz ay farklı bir firma bünyesinde çalıştırılmaya zorlandıkları gerekçesi ile iş bırakmıştı.

Daha sonra Belediye yetkilileri ile görüşen işçiler hak kayıpları olmayacağı garantisini alarak RİBELSAN işçisi olarak, RİBELSAN’daki hakları saklı kalarak Katı Atık isimli firma ile çalışmayı kabul ederek iş başı yapmışlardı.
26920
66 işçi geçtiğimiz günlerde yeniden hak kayıpları olacağı gerekçesiyle iş bırakarak Rize Belediyesi’ni ve RİBELSAN’ı mahkemeye verdi. İşçilerin iş bırakması ile şehirdeki çöplerin toplanmasında aksamalar yaşandı. Cadde aralarında çöp birikintileri oluştu.
26921
Konuyla ilgili açıklama yapan, işçilerin bağlı bulunduğu Hizmet İş Sendikası Başkanı Mehmet Alaca, işçilerin hak kaybına uğratılarak mağdur edildiklerini belirterek, “Sayın Başkan Halil Bakırcı parasal sendikacılık yaptığımızı ifade ediyor. Sendika olarak Halil Bakırcı'ya taahhüt ediyoruz. Gerekirse yazılı olarak taahhüdü vermeye hazırız. Temizlik işlerinde çalışan işçi arkadaşlarımız mevcut şartlarda yeni şirkette işe alınsın, işçiler çalıştığı müddetçe sendikal aidat almayacağız. Geçmişte işçilerimizin maaş alamadığı ortamda zaten sendikal aidatlarımızı almadık. RİBELSAN'dan 50 aylık sendikal aidat alacağımız bulunmaktadır. Her iki firmanın fiyatlarını ortaya koyduğumuzda gerçek net olarak bellidir. Temizlik işçilerinin yıllık 100 yevmiye ikramiye, bir ton kömür, elbise ve eğitim yardımı hak kaybı olacak. Ayrıca yıllık 2 bin 420 lira olan kıdem tazminatları 600 liraya düşüyor. Bu şartlarda işçilerimizin hak kaybı olup olmadığını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz'' dedi.

 

 

 

 


Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 17:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73