banner72

İskelet Esrarını Koruyor

Rize`nin Pazar İlçesi`nde Bulunan Esrarengiz Hayvan İsteletinin Sırrı Halen Çözülemedi.Dinazoru Andıran İskelet Devlet Korumasına Alındı

İskelet Esrarını Koruyor
Rize’nin Pazar İlçesi’nde kazı sırasında bulunan ilginç hayvan iskeletinin esrarının çözülebilmesi için çalışma başlatıldı.

Rize’nin Pazar İlçesi Aktaş Köyü’nde Cihan Yılmaz (35) isimli kişinin tarihi bir evin temelinde yaptığı kazı sırasında bunduğu tanımlanamayan hayvan iskeleti koruma altına alındı. Dinazoru andıran ve hangi hayvana ait olduğu tespit edilemeyen iskelet Rize Valiliği tarafından Yılmaz’dan teslim anılarak Rize Müzesi’nde koruma altına alındı. İskeletin bulunduğu çevre jandarma tarafından kontrol altına alındı. İskeletin hangi hayvana ait olduğunun tespit edilebilmesi için Türkiye’de ki Zooloji bölümü olan tüm üniversitelere rapor gönderildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu, iskeletin halen tanımlanamadığını belirterek, “İhbarı alır almaz bölgeye uzman arkeologlarımızı gönderdik. İskeleti muhafaza altına aldık. Bölge de jandarma tarafından kontrol altına alındı. İlgili üniversitelere rapor gönderdik. Şuan cevap bekliyoruz” dedi.

BÖLGEDE KAZI YAPILABİLİR
Hocaoğlu ayrıca gelecek cevaplar doğrultusunda bölgede kazı yapılabileceğini belirtti. Hocaoğlu iskelet hakkında fikir yürütemediklerini de belirtti.

Yaklaşık 30 santim boyunda ve yarım metre uzunluğunda olan iskeletin yanında birde aynı özellikleri taşıyan daha küçük bir iskelet bulunuyor. Küçük iskeletin yavru olduğu tahmin ediliyor. Tanımlanamayan iskeletin, yırtıcı bir sürüngen olduğu tahmin ediliyor. Ön ayakları bulunmadığı için dinazoru andıran iskeletin ön ayaklarının kopmuş olabileceği de tahmin ediliyor. Tanımlanamayan iskelette en dikkat çeken özellik ise keskinliğini kaybetmeyen yırtıcı dişleri.

Tarihi evin temelinde bulunan iskeletin, yağan yağmurlardan etkilenmediği ve hava almadığı için uzun süre kendini koruyabildiği iddia ediliyor.

Daha öncede bölgede yapılan yüzeysel aramalarda Milattan önce 3 bin’li yıllara ait kalıntılara rastlanılmıştı. Kültür Bakanlığı’ndan kazı izni istenmesine rağmen henüz kazı için izin çıkmadı.

http://www.ajans53.com/upload/image/2011/05/21/fosil_1305979894.jpg

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2011, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73