banner72

İşte AK Parti`nin Rize adayları

Akp Rize Milletvekili Adayları Açıklandı...

İşte AK Parti`nin Rize adayları
AK Parti Rize'den Hayati Yazıcı, Hasan Karal ve Nusret bayraktar üçlüsü ile seçimlere girecek.

- 2011 GENEL SEÇİM ANKETİ İÇİN TIKLAYINIZ...

isimler kulislere geldiğinde adeta şok etkisine neden oldu.

HAYATİ YAZICI

23 Mayıs 1952’de Rize Çayeli’nde doğdu. Çocukluğu Rize’de geçti. Daha sonra üniversite tahsili için İstanbul’a gelen Yazıcı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi`ni bitirdi.

Kamu hukuku alanında seminer çalışmalarına katılan Yazıcı, 1976 Yılında hâkim adayı olarak İstanbul Adliyesi`nde kamu görevine başladı. Sırasıyla Çayırlı, Mihalıççık ve Kargı Hâkimliklerinde bulundu.

Yazıcı, 1984 yılı sonunda kamudaki görevinden ayrılarak İstanbul Barosu`na kayıtlı avukat olarak serbest çalışmaya başladı. Bu süreçte çeşitli dernek, vakıf ve siyasi partilerde üye ve yönetici olarak toplumsal çalışmalar içinde yer aldı. Yazıcı, bu süreçte Sayın Tayyip Erdoğan’ın Avukatı ve Hukuk Müşaviri olarak da görev yaptı.

Yazıcı, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kuruluş sürecinde yer alarak, partinin Kurucu Üyesi oldu. 3 Kasım 2002 seçimlerinde İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya giren Yazıcı, Kasım 2002’den itibaren beş yıl süre ile AK Parti’nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Yazıcı, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapmaktadır.

22 Temmuz 2007 günü yapılan genel seçimlerde yeniden İstanbul Milletvekili seçilerek Parlamentoya giren Yazıcı, 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir, halen Devlet Bakanı olarak görevine devam etmektedir.

HASAN KARAL

03.01.1973 Rize Atmeydanı Mahallesi (Ziraat) doğumlu. Aslen Güneysu ilçesi Ballıdere (Plihoz) köyündendir. İlkokula 5 yaşındayken 3.sınıftan başlatılan Karal, ortaöğretimini Rize İmam Hatip Lisesinde yaptı. Bu arada dışarıdan sınavlara girerek Rize Lisesinden de mezun oldu. Yükseköğrenimini yurtdışında yapan Karal, Kahire’de İlahiyat, Beyrut’ta ise Hukuk öğrenimi gördü. Yurtdışında öğrenim görürken dönemin Kahire Büyükelçisi şimdiki genel başkan yardımcımız Yaşar Yakış Bey’in yardımlarıyla birkaç arkadaşıyla beraber Yurtdışı Türk Öğrencileri Derneği’ni kurdu ve Kurucu Başkanlığını yürüttü. Karal, genç yaşta özel sektörde idarecilik görevini Topkaya Çay A.Ş. Fabrika Müdürü olarak yaklaşık iki yıl sürdürdü. Bu arada 19 yaşındayken Rize İmama Hatip Lisesi Mezunları Derneği (RİMDER)’ni kurdu. Kısa sürede bu dernek Rize’de birçok hizmet ve faaliyete öncülük etti. Aylık çıkarılan “İnsanlığa Selam” dergisi, Rize’de ilk kurulan Radyo Selam ve daha sonra kurulan Kanal2000 Radyo-TV, ayda birkaç kez yapılan konferans ve paneller; ortaöğretim ve yüksekokul gençliğine yönelik eğitim, barınma ve lokal hizmetleri, dayanışma toplantı ve seyahatleri gibi bir çok faaliyet bu dernek çatısı altında gerçekleştirildi. Hatta RİMDER, Rize’de “ En aktif sivil toplum örgütü” seçildi. Karal, yurtdışında kaldığı dönemde Büyükelçilikler tarafından birçok Bakan ve yetkilinin uluslararası toplantılarda tercümanlıklarını yaptı.

1995 yılında yurtdışından kesin dönüş yapan Karal, bir süre medya sektöründe (Kanal200 Radyo-TV) yöneticilik yaptı. Kanal200 Radyo-TV’nin Genel Müdürlüğünü yaparken 1996 yılında memuriyete başladı. Merkez Şeyh Camiinde İmamlık ve Cuma Vaizliği görevinde bulunurken, aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğünde yaklaşık 4 yıl yabancı dil öğreticiliği görevlerinde  de bulundu. Memuriyeti esnasında Diyanet İşleri Başkanlığının açmış olduğu ve 590 müftü ve imamın katıldığı tercümanlık sınavında birinci oldu ve birçok hac ve umre organizasyonunda protokol tercümanlıkları yaptı. Yine bu dönemde herkesin mesafeli baktığı sivil örgütçülük noktasında aralarında Rize SSK Hastanesi Başhekimi, Rize Meslek Yüksekokulu Müdürü gibi bürokratların bulunduğu çok seçkin bir kadroyla Rize Milli Gençlik Vakfını kurdu. Daha sonra oradaki seçkin ve elit kadroyu Ensar Vakfı Rize Şubesine taşıdı. Bu vakıf çatısı altında Rize, tarihinde görülmedik bir şekilde sosyal ve kültürel faaliyetler ile tanıştı. 1999–2001 yıları arası yaklaşık 70 bilim adamı Rize’de konferans verdi. Karal bu çalışmalarına devam ederken AK PARTİ Rize İl Başkanlığına getirildi. Evli olan Karal, Rize’de ticaretle iştigal etmektedir.

NUSRET BAYRAKTAR

Nusret Bayraktar, 1 Ocak 1951`de Rize Ardeşen`de doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Fatma`dır. Makine Mühendisi, Sanayici ve İş Adamı; Yıldız Üniversitesi Makine Fakültesi`ni bitirdi. Serbest makine mühendisi olarak çalıştı. Özel bir şirketin genel müdürü olarak görev yaptı. Bademlik İlim ve Hizmet Vakfı Kurucu Üyesi ve Başkanı oldu. İstanbul İl Genel Meclis Üyeliği, Mahalli İdareler Derneği ve Mahalli İdareler Enstitüsü Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Beyoğlu Belediye Başkanlığı görevini yürüttü. 22. Dönem İstanbul Milletvekili. Fransızca bilen Bayraktar, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2011, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73