banner72

İşte Artvin'i Karıştıran Çocuk

Artvin’i sokağa döken olayın arkasında 16 yaşında bir genç çıktı…

İşte Artvin'i Karıştıran Çocuk

Artvin’de ilginç olay! Olay dün saat 16.30 sıralarında Hopa’nın Kemalpaşa Beldesi’ne 5 kilometre uzaklıktaki, Gürcistan sınırındaki 600 nüfuslu Köprücü Köyü’nde meydana geldi. Köyde yaşayan 16 yaşındaki Ferdi Koçal, bayramda atmak için aldığı havai fişekleri evlerinin yanındaki arazide ateşledi. Mavi ışık ve duman çıkararak 200 metreye kadar yükselen havai fişekler, rüzgarın da etkisiyle biraz uzaktaki ormanlık alana düştü. Buradan da yoğun bir duman çıkınca köylerinin üzerinden sık sık Gürcistan ve Orta Asya’ya giden transit uçaklar geçen vatandaşlar, uçak düştüğünü sanarak gazetecileri ve jandarmayı aradı.

KÖY BİR ANDA KARIŞTI

İhbar üzerine köye çok sayıda asker, ambulans ve itfaiye aracı sevkedildi. Köprücü Köyü ve çevresini arayan askerler ile kendilerine yardım eden köylüler, hiçbir sonuç elde edemedi. Daha sonra yapılan araştırmada, uçak düştüğü yönündeki ihbarın Ferdi Koçal’ın attığı havai fişekler sonrasında geldiği belirlendi. İfadesine başvurulan Ferdi Koçal hakkında Kabahatler Kanunu uyarınca işlem yapılacağı belirtildi. Fırlattığı havai fişeklerle çevreye 3 saat kabus dolu saatler yaşatan Ferdi Koçal, fişekleri bayramda atmak için aldığını belirterek şunları söyledi: “Ama sabırsızlandım, dün akşam atmaya karar verdim. Evin yan tarafındaki bahçeden ateşledim. Mavi ışık saçarak yaklaşık 200 metre yükseğe çıktı. Ardından rüzgar nedeniyle yön değiştirip uzak bir alana düştü. Düştüğü yerde de çok yoğun bir duman oluştu. Olayın üzerinden bir saat geçmedi ki köye itfaiye, ambulans ve jandarma ekipleri geldi. Uçak düştüğü yönünde ihbar yapıldığını söylediler. Sonradan öğrendik ki atılan havai fişeği, bazı kişiler uçak düştü zannederek jandarmaya bildirmiş. Böyle bir olayı hesaba katmamıştım.”

BABAANNE: ÇOCUK NE BİLSİN BÖYLE OLACAĞINI

Ferdi Koçal’ın babaannesi Şadiye Koçal da, “Fişekleri bizim yanımızda attı. Çok güzel ışık saçtı. Ama uçak düştü zannetmişler. Çocuk nereden bilsin böyle olacağını? Biz de gerçekten uçak düştüğünü zannederek o bölgeye doğru gittik ama sonradan öğrendik ki bizim attığımız havai fişekmiş” diye konuştu. Köprücü köyü sakinlerinden Paşa Yılmaz ise, dün saat 18.00 sıralarında köye 2 ambulans, 2 itfaiye aracı ve çok sayıda jandarmanın geldiğini ifade ederek, “Hepsi köyün farklı yönlerine dağıldı. Ne olduğunu sorduğumuzda, uçak düştüğünü söylediler. Gerçekten uçak düştüyse biz de yardım ederiz diye peşlerine takıldık. Köylü olarak seferber olduk. Ancak sonra bize ‘bir şey yok’ dediler ve gittiler” dedi. Adem Yılmaz da, “Dün akşam köyümüzde büyük hareketlilik yaşandı. Askerler araştırma yaptı. Sonra bize ‘havai fişek ya da balon olabilir’ diyerek gittiler” ifadesini kullandı. (Karadeniz Gazetesi)

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2010, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73