banner72

İşte Chp'nin Seçim Beyannamesi

Kılıçdaroğlu, 12 Haziran için hazırlanan Seçim beyannamesini kamuoyuna açıklıyor.

İşte Chp'nin Seçim Beyannamesi

İşte CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Seçim beyannamesinin açıklandığı toplantıdaki konuşmasının satır başları..

Cumhuriyet Halk Partisi devrimleri gerçekleştiren bir partidir. Sonra çok partili yaşamı başlatan bir partidir. Ve üçüncü büyük adımı sosyal demokrasiyi Türkiye'ye getiren bir adım attı. Şimdi önümüzde dördüncü adım var ve demokrasi ve özgürlüğü getireceğiz. Bu ülkeye demokrasiyi ve özgürlüğü getirmek hedefimiz..

Biz herkesin imrendiği bir anayasa yapacağız. Türkiye'de sabahın 5'inde kimsenin kapısının çalınıp gözaltına alınmadığı bir Türkiye ve özgürlük getireceğiz. Hazırlayacağımız anayasa sadece kendi mutfağımızda hazırladığımız bir anayasa olmayacak.. Biz eşitliği, demokrasiyi, insan onurunu, alın terinin kutsallığına inanacağız. Baskılara karşı direndik bundan sonra da direneceğiz.

Bu arada medya ticaret ve siyaset arasındaki ilişkiyi de yeniden düzenleyeceğiz. Medyayı gerçek anlamda halkın sorunlarını dillendiren bir medyaya döndüreceğiz.

TRT'yi iktidarın borazanı olmaktan çıkaracağız. Yargıyı gerçekten bağımsız bir hale getireceğiz. Yargı bağımsızlığıyla ilgili ciddi projelerimiz var. Bir yargıçlar kurulu oluşturacağız. Orada siyasilerin olmamasını sağlayacağız.

Ve yargıçlar kurulunun ayrı bir bütçesi olacak. Maliye bakanı bana izin verir mi diye bir kaygı taşımayacak. Bu hedeflerden birisi de Adalet Akademisi. Onu da yargıçlar kuruluna bağlıyacağız.

12 Eylül ürünü olan DGM'ler vardı. O mahkemelerin adını değiştirdik Özel Yetkili Mahkemeler kurduk. O mahkemeleri kaldıracağız. Birilerinin talimatıyla hareket eden mahkemeler olmayacak.

Unutmamamız gereken bir ayrıntı var. Adli Tıp kurumunu da siyasetin vesayetinden kurtaracağız. Bu da bizim hedeflerimizden birisi.

Geçtiğimiz günlerde YSK'nın kararıyla Türkiye bir krize girdi. Barajdan ötürü benim oyumla başka bir parti milletvekili Meclis'e vekil sokuyor. Bu milli irade değil bu milli hırsızlıktır. Hem 12 Eylül'e karşı olduğunu söyleyeceksin ama sonra 12 Eylül'ün getirdiği yasanın arkasına sığınacaksın.

Sivil toplumun gelişmesi için adımlar atacağız. Dışlayıcı değil kapsayıcı olacağız. TBMM'nin ihtisas komisyonlarında yasalar görüşülürken o kişilerin görüşlerini alacağız. Biz özgür insan için yola çıkıyoruz. Düşünce ve davranışlarda özgürlük için yola çıkıyoruz. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'daki baskılar bizi rahatsız ediyor. Kürt yurttaşlarımızın kimliklerinin önündeki engelleri kaldıracağız onlar kendi kültürlerini yaşayacaklar. Faili meçhulleri araştıracağız. 21. yy'ın Türkiye'sinde faili meçhulleri ve kayıpları bitireceğiz. Bu CHP'nin demokrasi sözüdür bu sözü veriyoruz.

Daha önce Diyarbakırlılara seslenmiştim. Başbakan size yeni bir hapishane yapacağım demişti. Eğer başbakan böyle devam ederse yeni hapishaneler daha açacak. Biz hapishane değil fabrika kuracağız. Diyarbakır cezaevini bir toplumsal barış müzesi olarak değiştireceğiz. Dokunulmazlıkları kaldıracağız. Kürsü ve düşünce dokunulmazlığına eyvallah. Dokunulmazlığı kaldıracağız siyasetin finansmanını şefaflaştıracak bir anlayışı kuracağız.

9 yıllık tabloya baktığımızda üreten değil tüketen bir Türkiye görüyoruz. Büyüyen değil küçülen kentleri görüyoruz. Ne oldu vekil sayısı düşen illere bu kentlerde yaşayanlar kendilerine sormayacaklar mı bu soruları: Bu kentlerdeki göçe neden olan şey ne? Kentiniz büyümedi, vekil sayınız da artmadı. Yine gitsinler en yakın adliyelere sorsunlar. O kentlerde büyüyen icraa daireleri.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2011, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73