banner72

Kaçak Bal Domuz Gribini Tetikliyor İddiası

SOKAKLARDA SATILAN BALLAR SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR

Kaçak Bal Domuz Gribini Tetikliyor İddiası

ÖMER FARUK ZENGİNAL/Lazhaber.com

Ardeşen Kaçkar Arıcılık Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Yağcı, sokaklarda satılan kaçak menşeli balların domuz gribi başta olmak üzere bir çok hastalığa sebep olabileceğini iddia etti.

Yağcı lazhaber.com’a yaptığı özel açıklama da; “Kaçak yollarla ülkemize sokulan kaçak menşeli bal ticareti ile ilgili olarak yasal yollar çerçevesinde mücadele içerisinde olduklarını.” ifade ederek, “Dünya’yı tehdit eden domuz gribi salgınının kol gezdiği bir dönemde sağlık kontrolleri yapılmadan Gürcistan sınırı başta olmak üzere birçok ülkeden kaçak yollarla ülkemize sokulan kaçak ballara vatandaşların rağbet göstermemesini istedi."

Yağcı; “Bu mücadele içerisinde yerel yönetimden vermiş oldukları söz karşısında destek alamadıklarını sitemkâr sözlerle ifade ederek, “Ardeşen Belediyesi kaçakçılıkla mücadele kapsamında bal da markalaşmayı önermişti ve markalaşmanın hayata geçirilmesinin ardından bu mücadelede destek vereceklerini söylemişlerdi. Bu gün ise Ardeşen Kaçkar Arıcılık Kooperatifi bünyesinde “Arkak topri” ismi altında markalaşmış bir bal üretimini devreye soktuk. Fakat gerekli desteği alamadık. Bugün biz yerel yönetimden destek beklerken, maalesef ki bu suç unsuru destek beklediğimiz kurumun hemen karşısında rahatça satılmaktadır. Ardeşen belediyesinin karşısında rahatça kaçakçılığın yapılması bölge balına vurulan en büyük darbedir.” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2010, 20:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73