banner72

Kaçak Çay İle Mücadelemiz Sürecek

Devlet bakanı Hayatı Yazıcı &`; Gümrüklerde kaçakçılığı büyük bir ölçüde önledik, tedbirlerimizi artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaçak Çay İle Mücadelemiz Sürecek

Ak Parti Rize Milletvekili Adayları Hayati Yazıcı, Hasan Karal ve Nusret Bayraktar, seçim çalışmalarına hızlı başladı. Dün geldikleri Rize’de bugün sivil toplum kuruluşlarına ziyaretlerde bulunan Ak Parti adayları, Rize Ticaret Borsası’nda çayın sorunlarını ve çözüm yollarını konuştu.Rize’de birlikte hareket etmenin çayın sorunlarının çözümü için önemli olduğunu vurgulayan Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Borsa’daki 2,5 yıllık görev süresi boyunca yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Rize’nin en önemli değeri çaydır. Göreve geldiğimiz günden bu yana çayın bölgemize daha fazla ekonomik katkı sağlaması için yoğun çalışmalar içinde olduk.

Hedefimiz 2023 yılında 50 bin ton çay ihraç eden bir ülke olmak ve bu ihracattan 500 milyon dolar gelir elde etmektir. Bu hedefe ulaşmak için birlikte hareket etmek zorundayız. Asgari müştereklerde buluşup, ortak hareket edilemezse ne gelecek hedeflerimizi tutturabiliriz, ne çaydaki sorunları çözebiliriz, ne de bölgemizin refah seviyesini yükseltebiliriz” dedi.KAÇAK ÇAYLA ETKİLİ MÜCADELE BEKLİYORUZ

Erdoğan, çay sektörünün en büyük sorunu olan kaçak çayın yurda girişinin önlenmesi için siyasilerin yapacağı çok iş olduğunu belirterek, bu konuda sorumluluk üstlenmelerini Rize Milletvekillerinden özellikle beklediklerini kaydetti.

Devlet Bakanı ve Rize Milletvekili adayı Hayati Yazıcı, Rize’nin en önemli ürünü olan çaya hiç kimsenin kayıtsız kalamayacağını belirterek, çayın sorunlarının çözümü için ilk ciddi adımların kendi hükümetleri zamanında atıldığını, çay üreticisinin refahına katkı sağlayacak fiyat ve alım politikaları geliştirdiklerini ve özellikle gümrüklerden kaçak çay girişinin büyük ölçüde önlendiğini belirterek, Dünya Ticaret Örgütü’ne, evrensel hukuk ve ticaret normlarına da ters düşmeden, ülke içerisinde alınabilecek bütün tedbirlerin uygulamaya geçirildiğini, bundan sonraki süreçte de bu uygulamaların ve tedbirlerin sürdürüleceğini ifade etti.BORSA’MIZI ÇOK VİZYONER GÖRDÜM

Borsa’daki tüm birimleri tek tek dolaşan Milletvekili Adayları, buradaki aktivitelerden son derece memnun kaldıklarını belirttiler. Bakan Yazıcı, “Buradaki aktif çalışmaları görmek beni son derece mutlu etti. Borsa’mızı çok vizyoner gördüm. Çayımızı mutlaka bir dünya markası haline getirmeliyiz. Doğu ve Güneydoğu’daki vatandaşlarımızın damak tadına hitap eden bir anlayışın yanında dünyaya çay ihraç etme noktasına muhakkak gelmeliyiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2011, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73