banner72

Kaçkarlar'da Kar Eridi, Heliski Sezonu Kapandı

Doğu Karadeniz'de mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, Kaçkarlar'da helikopterle yapılan kayak sporu heliski'de sezonun erken bitmesine neden oldu.

Kaçkarlar'da Kar Eridi, Heliski Sezonu Kapandı
Doğu Karadeniz'de mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı, Kaçkarlar'da helikopterle yapılan kayak sporu heliski'de sezonun erken bitmesine neden oldu. Karların erimeye başlaması nedeniyle heliski sezonunu kapatmak zorunda kalan Avrupa ve ABD'li kayakçılar, bir ay boyunca nefes kesen anlar yaşadı.

İkizdere İlçesi ile Çamlıhemşin İlçesi'nin Ayder Yaylası yükseklerinde 7 yıldır yapılan heliski organizasyonu, bu yıl karın geç düşmesi nedeniyle şubat ayı ortasında başladı. Avrupa ve ABD'den gelen kayakçılar, İkizdere Vadisi'nde başladıkları heliski sporunu Ayder Yaylası'nın yükseklerinde sürdürdü. Ancak bölgede mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı ile zirvelerde karın da erimeye başlamasıyla sezon ancak bir ay sürdü, kayakçılar ve helikopterler birkaç gün önce bölgeden ayrıldı.

AVRUPA VE ABD'Lİ KAYAKÇILAR AĞIRLANDI

Kaçkarlarda heliski için faaliyeti yürüten Anatolian Heliski'nin sahibi Metin Beyaz, bu yıl Avrupa ve ABD'den gelen sporcuları ağırladıklarını belirterek, "Kış şartları ve kar kalitesi beklediğimiz gibi olmadı. Kış çok erken bitti. Heliski sporcuları bu yıl, kar kalitesi çok daha iyi olduğu için Avrupa'yı tercih ettiler. Hazırlıklarımızı yapmıştık. İkinci bir helikopter dahi aldık. Ancak kış şartları istediğimiz gibi gitmediği için heliski sezonunu erken kapatmak zorunda kaldık. Ancak 1 ay süreyle belirli aralıklarla heliski yapabildik. Kar bitti, sezon da kapandı" dedi.

NEFES KESEN ANLAR YAŞANDI

Helikopterle kayak sporu için bölgeye gelen kafileler Kaçkar Dağları'nda nefes kesen kayak görüntülerine imza attı. Sabah erken saatlerde helikopterle alınarak dağların zirvesine bırakılan sporcular, kayarak vadilere indi. Helikopterle tekrar zirveye bırakılan kayakçılar gün boyu zorlu ve dik yamaçlarda spor yapmanın keyfini yaşadı. Sporcuların sırtlarında taşıdıkları airbag özellikli çantalar, çığ altında kalınması halinde otomatik olarak açılıyor ve bir çadır görevi görüyor. Çantada bulunan GPRS cihazı helikoptere sinyal gönderiyor, çığ altında kalsa bile sporcunun yeri kolaylıkla bulunuyor. - Rize
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2013, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73