banner72

Kaçkarlar'ın Endamlı Bir Zirvesi

Kaçkarlar'ın Endamlı Bir Zirvesi

Kaçkarlar'ın Endamlı Bir Zirvesi
Kaçkarlar’ın bir zirvesinden adını alan Marsis grubunun müziğinin kaynağı da Karadeniz ile Kaçkarlar’ın kucaklaştığı kıyıların ezgileri, tulumu, kemençesi olmuş. 2006’dan bu yana küresel ısınmaya, nükleer enerjiye karşı birçok etkinlikte ve konserde sahne alan Marsis, geçen ay Kalan Müzik tarafından yayımlanan ilk albümünde, anonim türküleri rock tarzında yorumlarken bir yandan yeni bestelere de yer veriyor.

Marsis grubunun kuruluşunu ve müzikal anlayışını grubun vokalisti Korhan Özyıldız ile grupta elekro ve akustik gitarları çalan Çağatay Kadı’dan dinledik.

İBADET VE TULUM...

Rize’nin Fındıklı ilçesinin bir köyünde doğup büyüyen Özyıldız, 2005’te İstanbul’a gelir ve memleketten tanıdığı kemençeci arkadaşı Ceyhun Demir Abaşişi ile karşılaşır. Birlikte müzik yapma düşüncelerinden Marsis ortaya çıkar:
“Marsis, Fındıklı, Artvin, Yusufeli arasında endamlı bir zirvedir. Kaçkarlar’ın yedinci büyük zirvesidir ve yöre halkınca da çok ünlüdür. Eskiden yayla zamanlarında Marsis’in eteklerine çıkılıp ibadet gibi 24 saat boyunca tulum çalınıp oynanırmış.”

İLK KARŞILAŞMA

Kadıköy’de Livane adlı mekânda gitar-kemençe ikilisi olarak sahne alan Özyıldız ve Ceyhun Demir’e tulumcu Mustafa Gökay Ferah da katılır. Korhan Özyıldız ile dağılan Çamur grubunun kurucularından gitarist Çağatay Kadı bir küresel ısınma eyleminde karşılaşırlar. Daha sonra müzik üzerine sohbet fırsatı bulurlar: “Hepimiz Karadenizli olduğumuz için ‘Karadeniz motiflerini barındıran ama aynı zamanda kişisel geçmişimizde rock müzik dinlediğimiz için ikisinin harmanlanabileceği bir müzik ortaya çıkartabilir miyiz?’ diye konuştuk. Daha sonra Evren Arkman basçı olarak gruba katıldı. Davulcu Yaşar Kadir Baş’ın katılımıyla kadro oluştu ve ilk konserimizi Çernobil’in yıldönümünde 26 Nisan 2006’da Kadıköy Meydanı’nda verdik.”

Marsis grubu stüdyolarda teknik yetersizlikler nedeniyle istedikleri sonucu alamazlar. Tonmaister da olan basçı Evren Arkman’ın Köşk Garaj Stüdyosu’nu kiralamasıyla sorun çözülür.

KOYUNCU’NUN DEVRİMİ

Özyıldız ile Kadı, Marsis’in müzikal anlayışını anlatırken kurucuları arasında Kazım Koyuncu’nun da bulunduğu Zuğaşi Berepe’nin müziğine dikkat çekiyor. 25 Haziran’da ölümünün 4. yıldönümünde anacağımız Kazım Koyuncu için “Karadeniz müziği içerisinde Kazım Koyuncu kırılma noktasıdır” ifadesini kullanıyorlar: “Kazım Koyuncu’nun yaptığı kırılmadan sonra devam eden gruplardan biriyiz. Zuğaşi Berepe ve Kazım Koyuncu Karadeniz rock diye tanımladığımız müzikal bir devrim yaptı.”
Özyıldız ve Kadı bu sözleriyle Marsis’in Kazım Koyuncu’nun müziğini taklit etmeye çalışmakla suçlanmasına da yanıt vermiş oluyor:

“Kazım Ağabey bizim çok sevdiğimiz, örnek aldığımız ve erken kaybettiğimiz biri. Genelde ona karşı olan özlemden dolayı bu müziği yapan yeni gruplarda aynı şey oluyor. Kazım öyle bir kültürel ve müzikal devrim yarattı ki, Karadeniz müziğinde gitarı duydukları zaman Kazım Koyuncu üzerinden tanımlıyorlar. ‘Kazım Koyuncu gibi mi?’ diyorlar. Böyle tanımlanabiliriz. Ama bizler de üreten, beste yapan, müzik yapmaya çalışan insanlarız.”

http://www.marsis.biz/images/stories/cd.jpg

Dalgalara karşı ‘Siya’

Grubun adını taşıyan Marsis albümünün ilk şarkısı, bir haykırışın ifadesi olan “Siya” Korhan Özyıldız’ın bestesi. Şiir ise grubun kemençecisi Ceyhun Demir Abaşişi’nin geçen yıl yaşamını yitiren babası Nurdoğan Demir Abaşişi’ye ait. “Laz Masalları” ve “Laz Şiirleri” adlı kitapları da olan Nurdoğan Demir, bu şiirinde Karadeniz’de dalgalar arasında “viya” yapan gençlere sesleniyor.

ANNEYE TÜRKÜ

Doğu Karadeniz’de “destan” adı verilen bir tür uzun hava olan anonim “Marsis Dağı”nı davul, bas, gitar ve kemençeye uyarlayan Marsis grubu, geleneksel söyleyişinden farklı bir tarzda yorumluyor.

“Anne” anlamına gelen “Deda” adlı Gürcü halk şarkısını Korhan Özyıldız tesadüfen öğrenmiş: “Ben memlekette, bir yerde oturmuş gitar çalıp şarkı söylerken 60 yaşlarında Gürcü bir kadın yanıma gelip şarkı söylemeye başladı. Şaşırdım, eşlik etmeye çalıştım. ‘Deda’ şarkısını söylerken 7 satırı aklımda kaldı. Akorlarını yazdım. 5 sene boyunca söyledim. İstanbul’a geldikten sonra sözlerin anlamını öğrendik.”

EYLEM İÇİN ŞARKI

“Dereler” şarkısı “istek” üzerine grubun ortak çalışma ile ortaya çıkardığı bir eser: “Fındıklı’da hidroelektrik santralları projelerine karşı yörenin insanlarının bir araya gelip kurdukları Fındıklı Dereleri Koruma Platformu gibi sivil toplum örgütleri vardı. Aynı zamanda aktivist de olduğumuz için bizden bir şarkı istediler. Eylem için müzik yapmak daha önce denediğimiz bir şey değildi. Ortaya albüme de alabileceğimiz bir şarkı çıktı.”

KOLBASTI HAVASI

Günümüzün modası “Kolbastı” havasını albüme alıp almamakta biraz tereddüt yaşadıktan sonra Karadeniz müziğinin unutulmaz sanatçısı Erkan Ocaklı’nın sözleriyle yorumlamışlar: “Üç yıl önce çalmaya başladığımızda ‘Kolbastı’ şimdiki gibi hoptek olmamıştı. O kadar hızlı başka bir tarafa doğru gitti ki. Aslında daha 1940’larda Picoğlu Osman ilk kaydını yapmış. 1970’lerde Barış Manço, Üç Hürel başka versiyonlarını söylemişti. Daha sonra Fuat Saka, Volkan Konak yorumladılar. Trabzon ile Giresun arasındaki bölgeye ait olduğu söyleniyor. Kolcular içki içenleri bastığında onların birbirleriyle olan itiş kakışının mizansenidir aslında. Kolbastı havaları ‘Üçtür beştir dünya boştur kızlar hoştur’ haline getirilip pazarlandı. Popüler kültürde lanse edilmek istenen Karadeniz’e karşı, biz de ‘bir başka Karadeniz var’ diyoruz.”

DİKKAT RADYASYON

Korhan Özyıldız ile Çağatay Kadı, CD üzerindeki “Dikkat! Bu grup yüksek oranda radyasyon içerir” şeklindeki uyarının espri olmadığını belirtiyor ve “Evet, biz gerçekten yüksek oranda radyasyon içeriyoruz Karadenizli olmaktan” diyorlar:

“Eylemlerde ‘Güneş rüzgâr bize yeter’ diye slogan attığımızda ‘tabii tabii yeter’ diye dalga geçiyorlar ama güneş milyonlarca yıldır dünyanın enerji kaynağı. Sadece nükleer değil, termik santrallar, fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına geçilmesinin dünya polikası olarak tercih edilmesi gerektiğini söylüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2010, 22:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73