banner72

Kalkınma Ajansı Dengeli Olmalı

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın bölge içindeki dengesizlikleri giderecek mekanizmayı oluşturması gerektiğini söyledi.

Kalkınma Ajansı Dengeli Olmalı

Hacımüftüoğlu, Rize Ticaret Borsası (RTB) toplantı salonunda düzenlenen Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, kalkınma ajansının amacının, bölge içindeki farklılıkları gidermek olduğunu söyledi.

Bunun mikro anlamda düşünülmesi halinde herkesin birbiriyle çekişir hale geleceğini ve ajansın ölü bir kurum olarak tarihteki yerini alacağını ifade eden Hacımüftüoğlu, ''Bunun böyle olmamasını sağlayacak olan, kurul üyelerinin oluşturacağı mekanizmadır. Küçük çekişmeleri bir tarafa bırakmalıyız. Bu kurul bu konuda yönlendirici olmalıdır. Bölge içindeki dengesizlikleri giderecek mekanizmayı oluşturmalıdır. Ancak bu, belediyecilik hizmeti yapacağı anlamına gelmez'' dedi.

Ajansa çok büyük misyon biçilmesinin ileride hayal kırıklığına da yol açabileceğini dile getiren Hacımüftüoğlu, dengeli bir paylaşmanın oluşmasının sağlanması gerektiğini kaydetti.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı ve Gümüşhane Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Yaylalı ise kalkınma ajansının küresel çapta bir vizyon belirlediğini ifade ederek, dünyanın neresinde olursa olsun bölge ile ilgili konularda müdahil olan bir kalkınma ajansı oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Kurul üyelerinin bir hedef doğrultusunda bir araya geldiğini anlatan Yaylalı, çatışan değil tek bir hedef doğrultusunda ele ele veren bir kurul olarak bölgenin kalkınma seviyesini yükseğe taşımaya çalışacaklarını kaydetti.

Rize Valisi Hacımüftüoğlu'nun, Trabzon Valiliği İl Planlama Müdürü Veysel Başer'e katkılarından dolayı plaket verdiği toplantıda daha sonra Rize-Mardin otoyolu projesi ile bölgedeki KOBİ'lerin sorunları ve çözüm önerileri konuları görüşüldü.

Toplantıya, ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce ile Trabzon, Rize, Gümüşhane, Artvin, Ordu, Giresun ve Rize illerinden yöneticiler ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2010, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73