banner72

"Karadeniz'de Gezip Görülebilecek 100 Nokta"

Uluslararası Karadeniz STK tarafından yürütülen çalışmayla "Karadeniz'de Gezip Görülebilecek 100 Nokta" kapsamında Türkiye'deki 36 noktanın belirlendiği bildirildi.

Uluslararası Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yürütülen çalışmayla "Karadeniz'de Gezip Görülebilecek 100 Nokta" kapsamında Türkiye'deki 36 noktanın belirlendiği bildirildi.

Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Dönem Başkanı Süleyman Basa, Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneğinde düzenlediği basın toplantısında,

"Uluslararası Karadeniz Sivil Toplum Kuruluşları Turizm Kurultayı"nın ilkinin 16-17 Aralık 2010'da Rize Çayeli Kültür Merkezinde yapıldığını anımsattı.

Kurultaya, Karadeniz'e kıyısı olan Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya ve Ukrayna'dan 40 uzman ile 100 yerli uzman ve 550 sivil toplum örgütü temsilcisinin katıldığını belirten Basa, ilk toplantıda, turizmin ortak planlanması ve "Karadeniz'de Gezip Görülebilecek 100 Nokta" için ortak kararlar alındığını söyledi.

Karadeniz'in ortak tanıtımı için oluşturdukları yedi kişilik ekiple dört aylık sürede Karadeniz'de gezip görülebilecek 100 noktanın kriterlerini belirlediklerini anlatan Basa, "Karadeniz ülkelerindeki yerleri somut olarak belirledik. Türkiye'de 36 nokta belirleyerek ilgililerin beğenisine sunduk. Bu sürede, noktaları değerlendirip eleştirileri göz önüne alarak son şeklini vereceğiz. Türkiye ve bütün ülkelerde belirlenen noktaların değerlendirmesini yaparak bir yıl sonra Romanya'da gerçekleştireceğimiz toplantıda 100 noktayı kesinleştireceğiz" dedi.

Karadeniz'in bu proje ile tamamen bütünleşeceğini ifade eden Basa, Rusya ile Türkiye arasında vize uygulaması kaldırıldı. Biz diğer ülkelerin de birbirleri ile vizesiz geçiş yapmasını istiyoruz. Karadeniz'in iç içe yaşamasını, birbirine gidip gelmesini istiyoruz. Dünyadaki turistlerin ilgisini Karadeniz'e çekmek ve Karadeniz'in bir bütün olarak kalkınmasını hedefliyoruz" diye konuştu.

Basa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de Karadeniz'de gezip görülebilecek 100 nokta projesini desteklediğini, bu konuyla ilgili Karadeniz'e kıyısı bulunan ülkelere bir niyet mektubu göndereceğini kaydetti.

Basa, Romanya'da altı, Bulgaristan'da dokuz, Gürcistan'da ise on iki nokta belirlendiğini de sözlerine ekledi.

Türkiye'de belirlenen 36 noktadan bazıları şöyle:

"Zonguldak Yedigöller Milli Parkı, Trabzon Altındere Milli Parkı, Trabzon Ayasofya Müzesi, Sümela Manastırı, Uzungöl, Sinop Hamsilos Tabiat Parkı, Samsun Tekkeköy, Sakarya Kuzuluk Kaplıcaları, Ordu Yason Burnu, Kocaeli Darıca Kuş Cenneti ve Temalı Parkı, Artvin Şavşat, Giresun Kümbet Yaylası, Rize Kız Kalesi, Zil Kalesi, Ayder Yaylası ve Kaçkar Milli Parkı. "

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2011, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73