''Karadeniz'de Hayata Dönüş'' Projesi Tamamlandı

Karadeniz Dalgıçları Spor Kulübünce hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığınca desteklenen ''Karadeniz'de Hayata Dönüş'' adlı proje, başarıyla tamamlandı.

''Karadeniz'de Hayata Dönüş'' Projesi Tamamlandı

Karadeniz Dalgıçları Spor Kulübü Başkanı Rıza Birkan, yaptığı yazılı açıklamada, Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu'nun yönlendirmesi neticesinde kulüplerince yürütülen ''Karadeniz'de Hayata Dönüş'' projesi kapsamında doğal afetlerde ve kaybolma vakalarında karada, suda ve su altında gönüllü olarak hizmet verecek arama kurtarma ekibi oluşturulduğunu belirtti.

Bir yıl boyunca devam eden proje sürecinde oluşturulan kurtarma ekibinin başta yurt çapında faaliyet gösterebilecek yeterlilikte yetiştirildiğini ve gerekli ekipman ile donatıldığını ifade eden Birkan, şunları kaydetti: ''Aynı proje kapsamında geçmişte sıklıkla yaşanan boğulma olaylarının yinelenmemesi için özellikle okul çağındaki gençlere seminerler verildi. Arama kurtarma ekibinin çalışmaları sırasında çeşitli dip görüntüleme cihazları kullanıldı. Bu çalışmalarda edinilen bilgi ve bulguların vatandaşlar ile paylaşılarak, denizlerimizin korunması ve çevre bilincinin oluşturulması hedeflendi. Rize Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile koordineli çalışmalar sonucunda çeşitli sunum ve sergiler gerçekleştirildi.''

Oluşturulan arama kurtarma ekibinin proje uygulama süreci içinde başta Van depremi olmak üzere Ovit geçidine çığ düşmesi, Çoruh Nehri'ndeki kayıp, Erzurum Tortum Gölü'nde araç ve can kaybı ve Rize kıyılarındaki boğulma olaylarında arama kurtarma faaliyetlerine katıldığını anlatan Birkan, projeye olan destek ve katkıları sağlayanlara teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2012, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER