banner72

Karadeniz'de İkinci Kuyu da Boş Çıktı

TPAO'nun Amerikalı Chevron ile Karadeniz'de açtığı ikinci petrol kuyusundan da müjdeli haber gelmedi.

Karadeniz'de İkinci Kuyu da Boş Çıktı

Yeni kuyu açılması planlanan Sürmene için 'en ümitli bölge' değerlendirmesini yapan yetkililer, dünya devlerinin petrol aramak için geldiğine dikkat çekerek, ümitsizliğe kapılmamak gerektiğini söylüyor. 

Türkiye, Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıldönümünde petrolde kendi kendine yeter hale gelmek için denizlerde petrol arama çalışmalarına ağırlık verdi. Karadeniz'e yoğunlaşan kamu şirketi TPAO, ilk olarak Brezilyalı Petrobras ve ABD'li Exxon Mobil ile ortaklık yaparak Sinop açıklarında çalışmalara başladı.

İlk arama-sontaj çalışmaları olumsuz sonuçlanınca TPAO ikinci ortaklığı Amerikalı Chevron ile kurdu. İki ortak, önceki ay başlattığı çalışmaları ekim sonunda tamamladı. Yüzde 100 TPAO'ya ait Ereğli ruhsat sahasındaki (Yassıhöyük 1) arama-sontaj çalışmaları da olumsuz sonuçlandı. Ortaklar, ikinci kuyu çalışmalarını "Gaz emareli kuru kuyu olarak terk edilmiştir" tutanağı ile sonlandırdı. Ancak TPAO, Karadeniz'deki arama çalışmalarına hızla devam edecek. 

Zaman'ın Enerji Bakanlığı kaynaklarından aldığı bilgiye göre TPAO, üçüncü kuyu çalışmalarını Trabzon'un Sürmene ilçesi açıklarında yapmayı planlıyor. Aynı kaynaklar, Sürmene için 'bugüne kadar yapılan çalışmalar içinde en ümitli bölge' yorumunu yapıyor. 

UZMANLAR: ÜMİTSİZLİĞE KAPILMAMAK GEREK 

Enerji Bakanlığı kaynakları ve petrol uzmanları, Karadeniz'de ikinci arama çalışmalarından da olumlu sonuç alınamaması üzerine "ümitsizliğe kapılmamak" gerektiği değerlendirmesini yapıyor. Aynı kaynaklar, şu bilgileri veriyor: "Derin denizlerde, bir-iki kuyu ile petrol-gaz rezervi tespiti yapılamaz. Karadeniz de derin deniz. Petrol bulmak için 10'larca kuyu açmak lazım. Ayrıca bu bölgeye BP, Petrobras, Chevron gibi dünya devleri geldi ve son gelen, ilk gelenin olumsuz sonuç aldığını bildiği halde geldi. Şimdi de yeni bir dev, Norveçli Statoil geliyor Karadeniz'e. Bütün bunlara bakarsanız, gerek TPAO gerekse yabancı şirketler bu bölgeden çok ümitli." Petrol uzmanları, Karadeniz'in petrol aramaları açısından avantajlarını ise şöyle sıralıyor: "Dünyada çok kârlı petrol üretim sahaları kapanıyor artık, rezervler tükeniyor. Büyük şirketler, artık derin denizlere yöneldi ve dünyanın birçok bölgesinde petrol çıkarıyorlar. Ayrıca bu şirketler, yeni sahalara yöneldi. 

Karadeniz'in aramalar için yeni bir alan olması, şirketlerin ilgisini artırıyor. Bu, çok önemli bir avantaj. Kaldı ki, Türkiye'de, sadece Karadeniz değil, bütün deniz sahalarının ancak yüzde 1'inde arama yapılmış. Yani yüzde 99 bölüm arama için hazır bekliyor. Bu, ümit verici bir durum."

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2010, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73