banner72

Karadenizde Neler Oluyor ?

Taraf Gazetesi yazarı Emre Uslu, 'Kontrolsüz PKK grupları Karadeniz'de eylem yapabilir' uyarısında bulunmuştu

Karadenizde Neler Oluyor ?

Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu 27 Nisan tarihli yazısında kontrolsüz PKK gruplarının Karadeniz'de eylem yapabileceğini yazmıştı..

İşte Emre Uslu'nun o yazısı:

EYLEMLER OLABİLİR

''Seçimler yaklaşırken herkesin kafasına aynı soru var: PKK terörü yeniden hortlar mı? Bu soru hem Kürt çevrelerinde hem de hükümet çevrelerinde en sık sorulan soru. Seçimin güveliğine ilişkin endişeli bekleyiş devam ediyor. Genel endişe özellikle Güneydoğu'ya yönelik. Özellikle Çukurca ve Uludere'de konuşlu birliklere yönelik PKK eylemleri olabilir.

Murat Karayılan Fırat Haber Ajansı'na verdiği son mülakatta PKK adına eylemsizlik sürecinin devam ettiğini ancak PKK unsurlarını operasyon nedeniyle tutmakta zorlandıklarını da ifade ediyor.

TEHLİKELİ BİR SENARYOYA İŞARET

Burada kritik soru şu: Karayılan ve PKK içindeki barış isteyen grup şahin kanadı ne kadar kontrol edebilir? Bu soruyla ilişkili medyada gözden kaçan bir ayrıntı geçen hafta Kastamonu kırsalında PKK unsurlarına karşı yapılan operasyondu. O operasyon kritik çünkü son dönemlerde özellikle güvenlik bürokrasisi içinde konuşulan bir tehlikeli senaryoya işaret ediyor.

Senaryo şu: PKK içinde özellikle bir kanat –ki bunların Türkiye’deki derin yapılarla ilişkisi olduğu iddia ediliyor- seçimler öncesinde Öcalan’a rağmen eylem yapabilir. Hatta bu eylemlerin Karadeniz Bölgesi’nde olabileceği ve amacının da Karadeniz’deki milliyetçi kesimleri harekete geçirmek olduğu ifade ediliyor. Bu noktada ikinci bir Reşadiye vakası yaşanabileceğini de belirtenler var.

KARADENİZ'DE EYLEM BEKLENTİSİ YÜKSEK

Bir başka yoruma göre PKK saldırısı eğer olursa Karadeniz’de polis birimlerine karşı olabilir. Çünkü diyor bu görüşü ileri sürenler, Öcalan ve Karayılan özellikle son demeçlerinde polisi hedef gösteriyor ve asker ve MİT ile anlaştıklarını ima ediyor. Zaten Samsun’un Ladik İlçesi’nde daha önce yapılan saldırı Emniyet’in kolektif hafızasında derin yara açmış durumda. Bu nedenle de Karadeniz Bölgesi’nde eylem beklentisi çok yüksek. İşte bu nedenlerle geçen hafta Kastamonu’da yapılan operasyon kritik bir sürecin habercisi olabilir. Zira operasyonla bir sonuç elde edilemedi.

İşte bu nedenlerle geçen hafta Kastamonu’da yapılan operasyon kritik bir sürecin habercisi olabilir. Zira operasyonla bir sonuç elde edilemedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2011, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73