banner72

Karadeniz'de petrol avı başlıyor

Petrol arama çalışmaları yapmak için getirilen dev platform faaliyete geçiyor...

Karadeniz'de petrol avı başlıyor

Sinop açıklarında petrol arama çalışmaları yapmak için getirilen dev platformu ziyaret eden Vali M.Hakan Güvençer, yaklaşık 1 hafta sonra petrol arama çalışmalarının başlayacağını söyledi.

Karadeniz'de petrol ve doğalgaz arayacak dünyanın en büyük ikinci petrol platformu olan Leiv Eiriksson'da montaj çalışmalarının bitmesinin ardından test çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Sinop Valisi M. Hakan Güvençer, İl Emniyet Müdürü İbrahim Demirci ve bazı protokol üyeleri sondaj için test çalışmalarına başlayan Leiv Eiriksson'u ziyaret ederek çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Platform hakkında teknik bilgi de alan Vali Güvençer, “Kule ve sondaj aletlerinin montajı bitirilmiş. Pervanelerin montajı da tamamlanmış. Şu anda test çalışmaları sürüyor. Çok büyük bir aksilik olmazsa, bu hafta sonu ya da önümüzdeki pazartesi günü platform Sinop açıklarına hareket edecek ve en geç 15 Şubat'ta Sinop açıklarına konuşlandırılacak. Bundan sonra da arama çalışmalarına başlanacak” diye konuştu. Daha önce, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile Petrobras arasında oluşturulan konsorsiyuma göre, paltformun günlük masrafının 1 milyon lira olduğu ve deniz tabanından yaklaşık 5 bin 500 metre derinlikte çalışacağı açıklanmıştı.

Diğer taraftan, platformda dün akşam meydana gelen bir kazada, Norveç uyruklu işçi 40 yaşındaki John Monart Rokones ayağını demire çarparak yaralandı. Rokones, Petrobas şirketine ait helikopter ile Samsun'da özel bir hastaneye kaldırıldı


Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 22:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73