banner72

Karadenizin Onur Listesi !

EMNİYET Genel Müdürlüğü KOM tarafından hazırlanan 2010 yılı raporunda bölgemizde yaşanan kaçakçılık sorunu gözler önüne serildi.

Karadenizin Onur Listesi !

Doğu Karadeniz İlk Sırada
RAPORA göre kaçak silaha kaynaklık eden bölgelerde el yapımı silahların yasadışı imalatı açısından bölgemizin 1. sırada yer aldığı belirtildi.

64 Operasyon, 239 Gözaltı
TOPLAM 64 operasyonun yapıldığı bölgemizde kaçakçılıkta ilk sırayı Giresun, 2. sırayı Trabzon, 3. sırayı Ordu ve 4. sırayı Rize aldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçaklık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) tarafından hazırlanan 2010 yılı raporunda Karadeniz Bölgesi'nin silah kaçakçılığında ilk sırada yer aldığı ortaya çıktı. Silah kaçakçılığı suçlarında ilk sırayı Giresun, ikinci sırayı Trabzon, üçüncü sırayı Ordu, dördüncü sırayı ise Rize aldı.
Silah kaçakçılığında Karadeniz Bölgesi yine birinci sırada yer aldı. Bölgenin 4 şehri ilk 4 sırayı paylaştı.

SİLAHTA İKİ YOL VAR
Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçaklık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı (KOM) tarafından hazırlanan 2010 yılı raporunda, silah ve mühimmat kaçakçılığı konusuna da yer verildi. Rapora göre kaçak silaha kaynaklık eden bölgelerde, el yapımı silahların yasa dışı imalatı açısından Doğu Karadeniz Bölgesi, yabancı menşeli silahların kaçak yollardan ülkemize sokulması açısından Irak, İran ve Suriye sınırlarımız olduğu belirtildi.

SİLAH İMALATHANELERİ ARAŞTIRILIYOR
Yabancı silah kaçakçılığının ülke içerisindeki güzergahı gereği, sınırlarımızdan ve hudut kapılarından yapılan silah kaçakçılığının önlenmesine yönelik operasyonel çalışmalar ve konuya muhatap ülkeler nezdinde girişimler yürütüldüğü belirtilen raporda, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yasa dışı silah imalathaneleri tespit edilerek, ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verildiği belirtildi. Ayrıca raporda, pazar olarak bilenen illerde de silah satmaya çalışanlara yönelik tespit yapıldığı ileri sürüldü.

KARADENİZ'DE 64 OPERASYON
Hazırlanan rapora göre Karadeniz Bölgesi'nde 64 operasyon gerçekleşirken, 239 şüpheli gözaltına alındı. Karadeniz Bölgesi'ni ise Doğu Anadolu Bölgesi 32 operasyon ile takip etti. Doğu Anadolu Bölgesi'nde ise 82 şüpheli gözaltına alındı. En az operasyonun ve şüphelinin İç Anadolu Bölgesi'nde olduğu rapora yansıdı.

FABRİKASYON SİLAHLAR ÖNDE
Giresun, Trabzon, Ordu ve Rize'yi Kütahya, İstanbul, Samsun, Şanlıurfa, Adana, Gaziantep takip etti. Gümüşhane ise 15. sırada yer aldı. Silah kaçakçılığı operasyonunda yakalanan silahların yüzde 48'ini fabrikasyon, yüzde 26'sını kuru sıkıdan çevirme silah, yüzde 20'sini ise el yapımı silahlar aldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2011, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73