KARADENİZ'Lİ BALIKÇILAR AĞLARINI BAKIMA ALDILAR

Giresun da tekne balıkçılığı yapan balıkçılar havaların bir türlü ısınamadığından dolayı denize acılamayınca ağlarını bakıma almaya başladı.

KARADENİZ'Lİ BALIKÇILAR AĞLARINI BAKIMA ALDILAR

Giresun’da kendini iyiden iyiye hissettiren kış mevsimi neticesinde denize açılamayan küçük tekne balıkçıları Giresun limanında ağlarını onarıyorlar. Kış mevsimini değerlendirmek isteyen balıkçılar ağlarını onararak kötü hava şartlarında denize açılamamanın verdiği zararı en aza indirmeye çalıştıklarını belirtiyorlar.

Balık avına devam eden balıkçılar balık azlığı ve büyük tekneler küçük tekne balıkçılığını öldürme noktasına getirdiğini ve bu durumun gitgide Giresun’da da hissedildiğini söylediler. Konuyla ilgili bilgi veren Giresun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Emin Uğur “Giresun tekneleri önceden çok büyüktü denize bir açıldılar mı? Kayıkları doldurup gelirlerdi.

Ancak yıllar ilerledikçe hem tekneler küçüldü hem de balık azaldı. Küçük teknelerin esamesi okunmuyor. Bir de bu kötü gidişe kötü hava şartları eklenin de hem tezgahlardaki balıklar pahalanmasıyla tüketiciler hem de balığa çıkamayan küçük balıkçılar mağdur oldu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2012, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER