banner72

Karagöl Değil, Kampüs

Artvin Çoruh Üniversitesi´nin Seyitler Köyü yerleşkesindeki binasının etrafında, yağan yağmurlar sonucu biriken su, güzel görüntü oluşturuyor.

Karagöl Değil, Kampüs

Benzerine sadece doğal göllerde rastlanacak bu manzaranın fotoğrafını çekmemek elde değil. İlk bakışta binanın suya yansıması muhteşem mimarisiyle bilinen Babürhan´ın Hindistan´da yaptırdığı dünyanın 7 harikasından biri olan ünlü "Taç Mahal´i" anımsatıyor. Yağmur suları sonucu oluşan bu görsellik fazla uzun sürmeyecek gibi görünüyor. Binanın yeni oluşu nedeniyle etrafında çevre düzenlemeleri son sürat devam ediyor. Yağmur gölü öğrenciler için doğal bir park olmuş. Birçok öğrenci gölün etrafında gezip dolaşıp, stres atıyor. Bu manzaranın fotoğrafları üniversitenin tanıtımı için web sayfasında yayınlanması durumunda tercih sebebi olacak kadar güzel. Fotoğrafa bakıldığında  Şavşat Karagöl´den pekte farkı yok gibi.
İlginç olan Şavşat ve Borçka birer heyalan gölüdür. Keşke üniversitede bir tehlike olmasa ve bu gölde böylece kalsa burada. Ancak bu güzel su birikintisi okul için büyük bir tehlikenin habercisi. Üniversite şimdiden bir takım tedbirler almaya başlamış.Binanın arka tarafında drenaj çalışmaları yapılıyor. Fakültenin hemen yanı başında bulunan bu gölet aslında bir sorun olsa da şu aşamada güzel bir görüntü oluşturduğu kesin. Burada bir suçlu aramamak gerek, tanrının bir lütfu aslında...
 
 
Haberimizde yukarıda anlattığımız göl manzaralı bir üniversite idi. Büyük bir probleme güzel bakınca ne gördüğümüzdü. Ama doğa fotoğrafçısı değil de bir haberci olarak bakınca, bu göl bir tehlikenin habercisi. Üniversite binası 1994 yılında yapılmaya başlanınca temel kazıma çalışmalarında ciddi miktarda sular çıkmıştı. Çıkan bu sular kısmende olsa borularla temelden uzaklaştırılmış. Ancak bu durum sadece binanın yapılmasına müsade etmiş. Bugün biriken bu yağmur suyunun göle dönüşmesi toprağın suya doymuş olmasının da bir göstergesidir. Seyitler Köyü, üniversite binasının olduğu alan dahil, Yukarı Sotibar, Aşağı Sotibar ve Çarbiyet Mahallesi’nde bir çok evde çatlamalar meydana gelmiş. Üniversite binasının ön kısmında bulunan arazide ise ciddi yarıklar oluşmuş. Bunun için üniversite binası etrafında drenaj çalışması yapılıyor. Geçtiğimiz aylarda yoğun yağmurlar sonucu binanın en alt katını su basmıştı. Okulun olduğu alan ve yapılacak ek binaların kurulacağı yerlerde ciddi sondaj çalışmaları yapılarak, yer altı sularının kontrol altına alınması gerekiyor. Aksi takdire milyonlarca lira masraf edilerek yapılacak binalar, seyitler köyü halkının evleri gibi çatlaklarla dolu olup risk oluşturacaktır.
 
Bir öngörü olarak şunu belirtmekte yarar görünüyor. Üniversite binasının kurulduğu alanın önündeki yamaçta meydana gelecek heyelan Seyitler Köyü içinden geçen derenin önünü tıkaması durumunda, arkada yapay bir baraj oluşabilir. Bu durumda alana müdahale söz konusu olmazken, yeni sanayi sitesinin tamamını ileride büyük bir tehlikenin beklediğinin altını dikkatle çizmek gerekiyor. Üniversite’nin Seyitler Köyü düzler mevkiinde kurulmasıyla birlikte etrafta şuan itibariyle inşaatlarda bir hareketlilik olduğu görülüyor. Mevcut zeminde önlem alınmadan yapılanmaya izin verilmesi durumunda 20 yıl sonra oradaki herkesin ciddi problemler yaşayacağı bir gerçektir. Zeminin onca yükü taşımayacağı şuan ki durumdan açıkça belli olmaktadır. Yapılanma olmadan önce yeraltı sularının sondaj çalışmaları neticesinde kontrol altına alınması, yerleşkenin geleceği açısından hayati önem taşıyor.
 
Üniversite yanındaki yağmur gölü ilk bakışta keyif verse de aslında keyif kaçıran bir görüntü olduğu görülüyor.
 
Hakan AYDIN/08Haber 


Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2010, 21:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73