banner72

Kendinizi İşe Adamayın

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından gerçekleştirilen Eğitim programları çerçevesinde "Zaman Yönetimi" konulu eğitim semineri verildi. Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, "Kendinizi işe adamayın; işkolik olmayın; ailenize ve sevdiklerinize de zaman ayırın"

Kendinizi İşe Adamayın

Kocaeli Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş’un katılımıyla, Marmara Belediyeler Birliği’nde “Zaman Yönetimi” ana başlığıyla seminer verildi. Hızır Bey Çelebi Seminer Salonu’nda verilen eğitim kapsamında, işyerinde geçirilen zamanın etkin ve verimli kullanımıyla alakalı konularda detaylı anlatım yapan Prof. Dr. Erdoğmuş; ‘verimli çalışma, ofis düzeni, çalışma psikolojisi, çalışma koşulların uygunluğu, ajandalı çalışma yöntemi, toplantı yönetim teknikleri’ konularına da değindi.

Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş zaman yönetiminde kurumsallaşmanın ve yöneticilik becerisinin geliştirilmesinin gerekliliğine vurgu yaparken, elemanlarını çalıştırabilecek yeteneğe sahip yöneticilerin olması gerekliliğini belirtti ve yöneticilerin kendilerini bu yönde geliştirmeleriyle sorunların daha kolay çözüme ulaşacağını söyledi. Erdoğmuş, kurumsallaşma olmaksızın bir kurumda istenen sonuçların tam anlamıyla elde edilemeyeceğini belirtirken, “Kurumunuzda kurumsallaşma olmadıkça siz istediğiniz kadar çalışın yeterli olmaz. Ancak kurumsallaşma tamamlandığında sistem kendiliğinden insanları çalıştırmaya başlar" dedi.

Kurumsallaşmada ise bireysel altyapının önemli olduğunu belirten Erdoğmuş; bilgi, beceri ve istek olgularının bireysel altyapıyı oluşturduğunu ve iyi ekiplerin iyi bireylerden oluşacağını söyledi. Erdoğmuş kurumsal karne ile ilgili olarak da “Kurum geleceğini önemsiyorsa yaptığı işi ciddiye alır. Belediye başkanlarının yapması gereken en önemli şeylerden birisi kurumsal karneyi oluşturmaktır. Kurumsal karne çalışanların performanslarının göstergesidir ve çalışanların performanslarına göre değerlendirilmesini sağlar. Ancak maalesef pek çok kurumda performans göstergeleri yok ve performansa göre ücret dağılımı yapılmıyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş stratejik düşünme düzeyinden ve gereğinden de bahsetti. Erdoğmuş: “Zaman yönetiminin ulaşılabilir ve gerçekçi olması gerekir. Kişisel bir vizyona sahip olmak şarttır. Böylece faaliyetlerimizi daha etkin yapmış ve zamanı bir anlamda yönetmiş oluruz. Ayrıca görev tanımlarını kültür haline getirmek gerekiyor. Aksi takdirde istediğiniz kadar tanımları geniş hazırlayın yine de belirsizlikler ve problemler ortaya çıkacaktır” dedi.

Marmara Belediyeler Birliği’ne üye belediyelerin ve bağlı kuruluşlarının, personel ve yöneticisinin katıldığı seminerde, son olarak, etkili ve verimli çalışmak kadar, iş dışındaki yaşama da gereken değerin verin verilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, “Kendinizi işe adamayın; işkolik olmayın; ailenize ve sevdiklerinize de zaman ayırın. İş yaşamındaki başarıda, aktif sosyal yaşamın büyük rol oynadığını bir an olsun aklımızdan çıkarmayalım” diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2010, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73